Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Oficer sprzedawał mapy Amerykanom?

0
Podziel się

Jak ustalili eksperci otrzymane przez USA mapy topograficzne zawierają dane stanowiące tajemnicę państwową.

Rosja: Oficer sprzedawał mapy Amerykanom?
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)
bDTecFfp

O sprzedaż służbom specjalnym USA tajnych map topograficznych Rosji został oskarżony * *rosyjski pułkownik w stanie spoczynku Władimir Łazar, zatrudniony w federalnym urzędzie ds. kartografii - donosi dziennik _ Kommiersant _.

Według gazety na ślad Łazara naprowadził śledczych zatrzymany w grudniu 2008 roku programista Giennadij Sipaczow, który przez internet przekazywał strukturom wywiadowczym USA tajne mapy Sztabu Generalnego rosyjskich sił zbrojnych, za co w roku 2010 został skazany na cztery lata więzienia.

_ Kommiersant _ pisze, że tak łagodny wyrok za _ zdradę stanu _ tłumaczono tym, że Sipaczow nie tylko przyznał się do winy i okazał skruchę, lecz również aktywnie pomógł śledczym w tej sprawie, w tym _ w wyjawieniu bezprawnych działań innych osób _. To Sipaczow, który według jego adwokata, jest uważany za jednego z największych na świecie kolekcjonerów map geograficznych i topograficznych, na jednym z przesłuchań wskazał na Łazara jako na osobę, która kupowała u niego mapy.

bDTecFfr

Według mediów, w tym amerykańskiego dziennika _ New York Times _, Łazar kupił w roku 2008 u Sipaczowa dysk z ponad 7 tysiącami zdjęć map topograficznych terenów FR. Następnie przemycił to na Białoruś i przekazał przez pośrednika do USA.

Jak ustalili eksperci otrzymane przez USA mapy topograficzne zawierają dane stanowiące tajemnicę państwową. Ich przekazanie resortom wojskowym innych państw może poważnie zaszkodzić bezpieczeństwu Rosji - pisze _ Kommiersant _. Dodaje, że eksperci uważają, że mapy topograficzne mogą zostać użyte do planowania operacji militarnych, w tym ataków rakietowych. Rosyjskie władze nie podały, kiedy aresztowano Łazara.

Czytaj więcej w Money.pl
Ambasador USA w Rosji padł ofiarą nękania? Dyplomata twierdzi, że jest nękany przez dziennikarzy rosyjskiej stacji państwowej NTV.
Tajny układ USA-Rosja? Obama prosił o czas Stany Zjednoczone nie planują żadnych tajnych porozumień z Rosją w kwestii tarczy antyrakietowej w Europie.
Kreml: Tego nie załatwiamy przy kieliszku Miedwiediew ponownie zażądał od USA gwarancji prawnych, że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie będzie skierowany przeciwko Rosji.
bDTecFfS
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)