Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja nie pomoże w sprawie "małego Katynia"

0
Podziel się:

Rosjanie odmówili pomocy w sprawach zbrodni komunistycznych prowadzonych przez pion śledczy IPN.

Rosja nie pomoże w sprawie "małego Katynia"
(sermarr erGuiri/CC BY 2.0/Flickr)

Rosyjska prokuratura w jednym krótkim piśmie odmówiła realizacji aż pięciu polskich wniosków o pomoc prawną.

Chodzi nie tylko o obławę augustowską, ale też o cztery inne ważne sprawy zbrodni komunistycznych prowadzone przez pion śledczy IPN. Pismo, do którego dotarł _ Nasz Dziennik _, jest wyjątkowo lakoniczne.

Saak Karapetian, naczelnik Głównego Zarządu Międzynarodowej Współpracy Prawnej Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej, napisał właściwie tylko tyle, że wnioski rozpatrzono i ich realizacja _ nie wydaje się możliwa _.

Jak dowiedziała się gazeta, w czwartek prezes IPN Łukasz Kamiński spotkał się z rosyjskim ambasadorem i wyraził zaniepokojenie treścią pisma prokuratury. Wcześniej zarówno Kamiński, jak i prokuratorzy Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku zajmujący się obławą augustowską deklarowali, że bez względu na stan współpracy ze stroną rosyjską śledztwo będzie kontynuowane.

Gazeta pisze, że nadzieje związane z dostępem do rosyjskich źródeł na temat obławy augustowskiej są ogromne. Największa zbrodnia na Polakach po drugiej wojnie światowej, nazywana _ małym _ albo _ drugim Katyniem _, wciąż pozostaje niewyjaśniona.

Czytaj więcej w Money.pl
Ile jeszcze potrwa kontrowersyjne śledztwo? Ważne dowody nadal pozostają tajne w rosyjskich archiwach. Nie ma też mowy o rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej.
Ponownie zbadają rosyjskie śledztwo katyńskie Trybunał w Strasburgu oceni, czy władze Rosji prowadząc śledztwo naruszyły Europejską Konwencję Praw Człowieka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)