Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja musi wiedzieć, że terytorium NATO jest nienaruszalne

0
Podziel się:

John Kerry oskarżył on Moskwę o próby zmiany "krajobrazu bezpieczeństwa" w Europie Wschodniej.

Rosja musi wiedzieć, że terytorium NATO jest nienaruszalne
(AP/Fotolink/East News)

- _ Musimy razem dać Rosji do zrozumienia, że będziemy bronić każdego cala terytorium NATO _ - powiedział sekretarz stanu USA John Kerry. Oskarżył on Moskwę o próby zmiany _ krajobrazu bezpieczeństwa _ w Europie Wschodniej.

W przemówieniu wygłoszonym w waszyngtońskiej Radzie Atlantyckiej z okazji 65. rocznicy utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego Kerry określił obecny kryzys ukraiński jako _ dzwonek do przebudzenia _ dla NATO, sygnał, że Sojusz należy wzmocnić i powrócić do jego pierwotnej misji obrony swych członków.

_ - Po dwóch dekadach koncentrowania się głównie na misjach ekspedycyjnych, kryzys na Ukrainie wzywa nas do powrotu do roli, do jakiej Sojusz był pierwotnie stworzony, czyli do obrony terytorium NATO _ - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Według Kerry'ego, Rosja swymi działaniami na Ukrainie - okupacją Krymu i destabilizowaniem wschodniej Ukrainy - podejmuje próby _ zmiany krajobrazu bezpieczeństwa w Europie Środkowej i Wschodniej _.

Szef amerykańskiej dyplomacji przekonywał, że NATO znalazło się w _ decydującym momencie _, a jego siłą będzie jedność członków.

_ - Razem będziemy działać przeciwko tym, którzy siłą chcą zmieniać granice _. Ale najważniejsze jest to, że razem musimy jasno dać do zrozumienia Kremlowi, że terytorium NATO jest nienaruszalne. Będziemy bronić każdego cala" - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Zapewnił, że też USA i ich sojusznicy _ będą wspierać Ukrainę _, gdzie ludzie po prostu chcą sami decydować o własnej przyszłości. Jak dodał, wsparcie dla Ukrainy będzie polegać głównie na pomocy finansowej oraz pomocy w przeprowadzeniu wyborów i reformy konstytucji.

Kerry podkreślił, że Rosja musi ponieść konsekwencje swych działań. Ocenił, że Moskwa nie tylko _ nie zrobiła ani jednego kroku _, by wywiązać się z zawartego w Genewie porozumienia o deeskalacji sytuacji na Ukrainie, _ ale jeszcze bardziej eskaluje kryzys _. Dlatego - przypomniał - USA i UE ogłosiły w poniedziałek kolejne sankcje, w tym wobec osób z najbliższego kręgu Władimira Putina, oraz kilkunastu rosyjskich firm.

John Kerry chwalił NATO jako organizację, która zrobiła więcej dla bezpieczeństwa i dobrobytu niż jakikolwiek inny sojusz w historii ludzkości; chwalił też nowych członków z Europy Wschodniej i Środkowej, którzy 15 lat temu weszli do Sojuszu, za to, że _ z każdym rokiem udowodnili swoją determinację _, zwłaszcza służąc z poświęceniem w Afganistanie.

Apelował do krajów NATO, które wydają na obronność poniżej ustalonego przez Sojusz celu 2 proc. PKB, _ by zobowiązały się do zwiększenia wydatków obronnych w ciągu najbliższych pięciu lat _. _ Nie możemy pozwolić na zmniejszenie budżetów obronnych sojuszników _ - powiedział Kerry.

Ponadto opowiedział się za _ pilną _ współpracą USA i Unii Europejskiej _ na rzecz uniezależnienia się krajów europejskich od rosyjskiej energii _, a także za zacieśnieniem więzi ekonomicznych poprzez zakończenie negocjacji ws. umowy o transatlantyckim partnerstwie handlowym i inwestycyjnym

Czytaj więcej w Money.pl
NATO przeliczyło się w sprawie wojsk Rosji? Służby wywiadowcze niektórych państw członkowskich kwestionują ocenę sekretarza generalnego Sojuszu Andersa Fogha.
Wpływy Rosji na świecie rosną - tak uważają... Pod koniec marca 61 proc. Rosjan twierdziło, że ma złą lub bardzo złą opinię o USA, a 51 proc. - o UE.
NATO wyśle żołnierzy na Ukrainę? Sojusz radzi jak mocniej uderzyć w Moskwę. Tymczasem Rosjanie grożą władzom w Kijowie, że... .
USA wzmocnią NATO. "By uspokoić sojuszników" Ben Rhodes, doradca prezydenta USA, przyznał że chodzi zarówno o wysłanie dodatkowego sprzętu jak i personelu wojskowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)