Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
05.04.2012 18:53

Rosja może może nam nie przekazać akt śledztwa katyńskiego

Wbrew obietnicom złożonym Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i Bronisławowi Komorowskiemu, Rosja może nie przekazać akt śledztwa w sprawie Katynia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ency/public domain)

Główny prokurator wojskowy Federacji Rosyjskiej Siergiej Fridinski dał do zrozumienia, że Rosja może nie przekazać Polsce wszystkich akt śledztwa, które prowadziła w sprawie Katynia w latach 1990-2004.

_ - Wszystko, co można było przekazać, praktycznie już przekazaliśmy - z wyjątkiem tej części materiałów, które stanowią tajemnicę państwową _ - oświadczył Fridinski, którego cytują agencje ITAR-TASS i Interfax.

Główny prokurator wojskowy FR wyjaśnił, że chodzi o materiały zawierające dane osobowe. _ Nie sądzę, abyśmy musieli komukolwiek przekazywać takie dane _ - powiedział.

Rosja - jak dotąd - przekazała Polsce 148 ze 183 tomów akt śledztwa, jakie w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach z 1940 roku prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa (GPW) FR.

Dokumenty te trafiły do prokuratorów z Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, która działa w ramach Instytutu Pamięci Narodowej, a która od listopada 2004 roku prowadzi polskie śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej.

IPN podkreśla, że otrzymanie pozostałych 35 tomów akt rosyjskiego śledztwa, w tym postanowienia o jego umorzeniu, jest niezbędne dla polskiego śledztwa, ponieważ pozwoli w sposób procesowy ustalić stan faktyczny dotyczący mordu NKWD na polskich oficerach.

We wrześniu 2004 roku prezydent RP Aleksander Kwaśniewski po rozmowach w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem poinformował, że rosyjski przywódca zapewnił go, iż _ te dokumenty, które mają klauzulę tajności, zostaną jej pozbawione _.

Podobne deklaracje w kwietniu i maju 2010 roku - po spotkaniach z pełniącym obowiązki prezydenta RP Bronisławem Komorowskim w Krakowie i Moskwie - złożył też prezydent FR Dmitrij Miedwiediew.

O aktach katyńskich czytaj w Money.pl
To Strasburg pokaże prawdę o Katyniu W sprawie skargi katyńskiej strasburscy sędziowie najprawdopodobniej podjęli już decyzję, a teraz trwa redakcja wyroku.
Ważny krok Komorowskigo i Miedwiediewa Roman Kuźniar uważa, że Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew w należyty sposób uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej, a także katastrofy smoleńskiej.
Dostaliśmy kolejne akta ws. Katynia Wśród dokumentów przekazanych przez Rosjan, są dane o miejscach pochówku polskich jeńców.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz