Notowania

białoruś
16.05.2011 17:54

Rosja krytykuje Białoruś. "Powstają pytania"

Chodzi surowe kary wymierzone uczestnikom akcji protestu z grudnia ubiegłego roku w Mińsku po wyborach prezydenckich, które zapewniły kolejną kadencję Alaksandrowi Łukaszence.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gudmd.haralds/CC/Flickr)

Chodzi surowe kary wymierzone uczestnikom akcji protestu z grudnia ubiegłego roku w Mińsku po wyborach prezydenckich, które zapewniły kolejną kadencję Alaksandrowi Łukaszence.

W oświadczeniu rosyjskiego MSZ napisano, że wyroki więzienia dla uczestników protestu, w tym dla opozycyjnego prezydenckiego kandydata Andreja Sannikaua, wywołują pytania. - _ Ocenę działań władz białoruskich formułowaliśmy niejednokrotnie na szczeblu kierownictwa kraju. Orzeczone wyroki nie mogą zatem nie wywoływać pytań _ - napisał rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz.

- _ Apelujemy do strony białoruskiej o bardziej odpowiedzialne traktowanie wziętych na siebie zobowiązań międzynarodowych w dziedzinie praw i swobód człowieka _ - oznajmił rzecznik rosyjskiego MSZ.

Sannikau, polityk białoruskiej opozycji i były kandydat w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, został skazany w sobotę przez sąd w Mińsku na pięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Sąd uznał, że Sannikau organizował masowe zamieszki w wieczór po wyborach 19 grudnia, kiedy w centrum Mińska odbyła się wielotysięczna manifestacja opozycji. Żonę Sannikaua, dziennikarkę Irynę Chalip, skazano na dwa lata więzienia w zawieszeniu za udział w tej samej opozycyjnej demonstracji w Mińsku.

Białoruś, która boryka się z rosnącym deficytem handlowym i spadkiem rezerw walutowych, starała się o pożyczkę od Rosji w wysokości około 1 mld dolarów. Moskwa w ubiegłym tygodniu odmówiła pożyczki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t73835.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;zmienia;front;w;sprawie;bialorusi,176,0,764848.html) Rosja zmienia front w sprawie Białorusi Ławrow: To, co stało się po zamknięciu lokali wyborczych, jest nie do przyjęcia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/swiat;potepia;lukaszenke;za;wyrok;sadu,176,0,829616.html) Świat potępia Łukaszenkę za wyrok sądu USA, Niemcy, Włochy i przewodniczący Parlamentu Europejskiego uznali orzeczenie białoruskiego sądu za bezprawne i motywowane politycznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krach;na;bialorusi;rubel;runal;o;30;proc;,204,0,827852.html) Krach na Białorusi. Rubel runął o 30 proc. Białoruski bank centralny uwolnił kursy walut w białoruskich bankach komercyjnych i kantorach.
Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz