Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja jak III Rzesza? Porównanie się nie spodobało, ambasador Niemiec wezwany

0
Podziel się:

Rosyjskie MSZ oświadczyło: W ostatnich dniach minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble, przemawiając do słuchaczy jednej z berlińskich szkół, przeprowadził niedopuszczalną historyczną paralelę...

Rosja jak III Rzesza? Porównanie się nie spodobało, ambasador Niemiec wezwany
(sermarr erGuiri/CC BY 2.0/Flickr)
bEKAsyzV

Za prowokacyjną uznała Moskwa wypowiedź ministra finansów Niemiec Wolfganga Schaeublego, który miał przyrównać zaanektowanie Krymu przez Rosję do zajęcia Kraju Sudeckiego w 1938 r. przez III Rzeszę. MSZ Rosji wezwało w związku z tym ambasadora Niemiec.

Niemieckie MSZ wyjaśniło natomiast, że rozmowa ambasadora Ruedigera von Fritscha nie była _ formalnym wezwaniem _, lecz umówioną wcześniej _ pierwszą wizytą _ nowego szefa placówki dyplomatycznej. Fritsch objął stanowisko ambasadora na początku zeszłego tygodnia. Wcześniej kierował ambasadą RFN w Warszawie.

W poniedziałek rzecznik Schaeublego zaprzeczył, by minister porównywał Rosję z III Rzeszą. _ Jeżeli powstało wrażenie, że minister porównał rosyjskiego prezydenta do Hitlera, to jest ono nieprawdziwe _ - oświadczył rzecznik.

bEKAsyzX

Rosyjskie MSZ oświadczyło: _ W ostatnich dniach minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble, przemawiając do słuchaczy jednej z berlińskich szkół, przeprowadził niedopuszczalną historyczną paralelę między reintegracją Krymu z Rosją a polityką Hitlera związaną z zajęciem w roku 1938 Kraju Sudeckiego ówczesnej Czechosłowacji i przejęciem następnie kontroli nad całym czechosłowackim terytorium _.

_ Uważamy takie pseudohistoryczne nawiązania, do jakich uciekł się niemiecki minister, za prowokacyjne. Jego porównania są poważnym przeinaczeniem faktów historycznych _ - podkreślono w MSZ.

Jak podała agencja dpa, Schaeuble podczas spotkania z uczniami jednej z berlińskich szkół w poniedziałek ostrzegał przed rozpadem struktur państwowych na Ukrainie, co mogłoby posłużyć Rosji za pretekst do interwencji. Według dpa powiedział następnie: _ To wszystko znamy z historii. Takimi metodami Hitler zajął Kraj Sudecki i wiele innych (terytoriów) _.

_ Zajmujący wysokie ministerialne stanowisko urzędnik państwowy w Niemczech powinien liczyć się ze słowami _ - zauważa rosyjskie MSZ i zaznacza, że od wypowiedzi Schaeublego odcięli się kanclerz Angela Merkel i szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier.

bEKAsyAd

Co zaś o aneksji Krymu sądzi były prezydent Ukrainy?

Angela Merkel podkreśliła na konferencji prasowej, że nie można porównywać aneksji Krymu do wydarzeń z 1938 roku. W jej ocenie są to wydarzenia _ nieporównywalne _.

Czytaj więcej w Money.pl
USA chcą od Rosji odpowiedzi na piśmie Barack Obama ma propozycję rozwiązania konfliktu na Wschodzie.
Ponad 40 krajów potępia aneksję Krymu _ - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni wiarygodnymi doniesieniami o porwaniach dziennikarzy i działaczy i blokowaniu niezależnych mediów - _ napisały w oświadczeniu 42 kraje.
Kongres potępił Moskwę za aneksję Krymu _ Pseudo konsultacje _ - stwierdza deklaracja - nie dawały żadnych podstaw do użycia wojska i zmiany granic pomiędzy Rosją a Ukrainą.
bEKAsyAy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)