Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja grozi wetem w sprawie Syrii

0
Podziel się

Rosja uznała, że projekt rezolucji w sprawie Syrii złożony w ONZ przez USA, Francję, Wielką Brytanię i Niemcy, jest nie do przyjęcia.

Rosja grozi wetem w sprawie Syrii
(gudmd.haralds/CC/Flickr)
bEpUYmuZ

Rosja uznała, że projekt rezolucji w sprawie Syrii złożony w ONZ przez USA, Francję, Wielką Brytanię i Niemcy, zawierający groźbę sankcji wobec Damaszku, jest _ nie do przyjęcia _. Zagroziła wetem, jeśli projekt zostanie poddany pod głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa.

_ - Ich projekt jako taki nie jest wyważony; nakłada zobowiązania jedynie na syryjski rząd i nic praktycznie nie mówi o obowiązkach opozycji. Dlatego jesteśmy zdania, że nie jest on zgodny ani z duchem spotkania w Genewie 30 czerwca (grupy działania ds.Syrii), ani z treścią planu pokojowego międzynarodowego wysłannika Kofiego Annana, i dlatego nie możemy go zaakceptować _ - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Rosji Giennadij Gatiłow.

Jeśli jednak Zachód zdecyduje się na przedstawienie projektu rezolucji na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, _ chociaż wie, że nie możemy go zaakceptować, nie pozwolimy na jego przyjęcie _ - podkreślił Gatiłow.

bEpUYmvb

Projekt rezolucji przygotowany przez USA, Francję, Wielką Brytanię i Niemcy zawiera odniesienie do artykułu 41 Karty Narodów Zjednoczonych, który przewiduje wobec danego kraju sankcje dyplomatyczne i gospodarcze, takie jak embargo, jednak bez interwencji militarnej.

W projekcie zaproponowano też przedłużenie o 45 dni misji obserwatorów ONZ. Zachód uzależnia wprowadzenie sankcji od wypełnienia przez władze w Damaszku warunku wycofania wojska i broni ciężkiej ze zbuntowanych miast w ciągu 10 dni.

Rosja, od wielu lat sprzyjająca Syrii i dostarczająca broń do tego kraju, blokuje od miesięcy potępienie rządów Asada przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i utrzymuje, że aktów przemocy dopuszczają się obie strony.

W trwającym od marca 2011 roku powstaniu przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada zginęło kilkanaście tysięcy osób.

bEpUYmvh
Czytaj więcej w Money.pl
ONZ dyktuje nowe warunki dyktatorowi Zachodni projekt rezolucji w sprawie Syrii, zawiera groźbę zaostrzenia sankcji wobec Syrii.
To koniec konfliktu w Syrii? Rosja ma projekt Według opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, konflikt w Syrii kosztował już życie ponad 17 tysięcy ludzi.
Putin ma dość. Zamierza wymusić pokój Prezydent Federacji Rosyjskiej powiedział to podczas narady poświęconej priorytetom polityki zagranicznej Rosji, zwołanej w MSZ FR.
bEpUYmvC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)