Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
03.09.2013 10:27

Rosja grozi Mołdawii embargiem na import wina

W 2006 roku Rosja zamknęła już swój rynek dla mołdawskich win, uzasadniając to rzekomą zawartością w nich szkodliwych składników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(97/iStockphoto)

Służba sanitarno-epidemiologiczna Rospotriebnadzor poinformowała, że ma zastrzeżenia do jakości win sprowadzanych z Mołdawii.

_ - Nie wykluczamy powrotu do sytuacji z 2006 roku _ - oświadczył szef Rospotriebnadzoru, główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej Giennadij Oniszczenko, którego cytuje agencja Interfax.

W 2006 roku Rosja zamknęła już swój rynek dla mołdawskich win, uzasadniając to rzekomą zawartością w nich szkodliwych składników. Szacuje się, że w ciągu dwóch lat obowiązywania embarga producenci wina w Mołdawii stracili około 400 mln dolarów.

Produkcja wina jest jednym z głównych sektorów mołdawskiej gospodarki. Połowa produkcji jest eksportowana do Rosji. W 2013 roku na rosyjski rynek trafiło już ponad 24 mln litrów.

_ - Ostrzeżenia związane z jakością mołdawskich win, z którymi występowała strona rosyjska, zmaterializowały się zakwestionowaniem w ubiegłym tygodniu czterech partii mołdawskiej produkcji alkoholowej o łącznej objętości ponad 28 tys. litrów _ - przekazał Oniszczenko.

Główny lekarz sanitarny FR dodał, iż _ czynnikiem pogarszającym sytuację jest to, że władze Mołdawii uchylają się od omawiania tych problemów ze strona rosyjską _.

Rosja często wykorzystuje takie instrumenty, jak embargo, gdy chce osiągnąć pożądany cel w polityce zagranicznej. W wypadku Mołdawii Kremlowi chodzi o zniechęcenie jej do integracji z Unią Europejską. Mołdawia jest jednym z krajów byłego ZSRR, które podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie mają parafować umowę o stowarzyszeniu z UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Używali wiertarki i obcęgów do operowania Lekarze ze szpitala dziecięcego w stolicy Mołdawii Kiszyniowie przeprowadzali operacje elektrycznymi wiertarkami i kombinerkami.
Kolejny kraj do Unii Europejskiej? Tego chce... Rumuński prezydent Traian Basescu, który przebywa z wizytą w Kiszyniowie, zaapelował dzisiaj do władz Mołdawii, aby kontynuowały wysiłki w kierunku zbliżenia kraju do Unii Europejskiej.
Zatrzymanie oficera wywiadu. Jest dementi - _ Ta historia jest fałszywa. W misji w Mołdawii pracują polski i brytyjski obywatel, ale nie zostali oni zatrzymani. Mają się dobrze. Widziałam ich dziś rano _ - twierdzi rzeczniczka OBWE.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz