Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja gotowa jest zwrócić Polsce archiwalia z II wojny światowej

Rosja gotowa jest zwrócić Polsce polskie archiwalia przejęte w czasie II wojny światowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gewitterkind/iStockphoto)

Rosja gotowa jest zwrócić Polsce polskie archiwalia przejęte w czasie II wojny światowej - oświadczył dziś szef Federalnej Agencji Archiwalnej (Rosarchiw) Andriej Artizow.

Artizow dodał, że strona rosyjska zaproponowała już Polsce zawarcie stosownej umowy międzyrządowej. _ Czekamy na odpowiedź. Więcej powiedzieć nie mogę, gdyż jestem osobą oficjalną _ - oznajmił szef Rosarchiwu.

Artizow zaznaczył, że _ podstawową część archiwów przejętych przez Armię Czerwoną zwrócono Polsce jeszcze w latach PRL _. _ U nas zostało tylko kilkadziesiąt tysięcy zespołów archiwalnych. Są to głównie akta wywiadu, kontrwywiadu i żandarmerii _ - przekazał.

Szef Federalnej Agencji Archiwalnej wyjaśnił, że dokumentów tych nie obejmuje rosyjska ustawa o dobrach kultury przemieszczonych do ZSRR z Niemiec i zajętych przez nie państw w wyniku II wojny światowej, a znajdujących się na terytorium FR.

_ Większość tych dokumentów trafiła w nasze ręce po 17 września 1939 roku, do 1941 roku, z terytorium Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi (tj. ze wschodnich województw II Rzeczpospolitej - PAP) _ - zauważył.

Artizow zaznaczył, że istnieje inny mechanizm rozwiązania tego problemu - porozumienie międzyrządowe. _ Złożyliśmy stronie polskiej oficjalną propozycję. Czekamy na odpowiedź _ - ujawnił.

Szef Rosarchiwu zauważył również, że w takich sytuacjach najlepsza jest wymiana archiwaliów. Nie chciał jednak zdradzić, czy również w przypadku Polski strona rosyjska zaproponowała taką wymianę. _ Pożyjemy, zobaczymy _ - powiedział.

Archiwalia polskie przejęte w czasie II wojny światowej zostały utajnione w zasobie byłego Archiwum Specjalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ZSRR. Przechowywane są w Rosyjskim Państwowym Archiwum Wojskowym w Moskwie.

Najważniejszą ich częścią są akta władz centralnych II Rzeczypospolitej - zarówno cywilnych (Sejmu, Prezydium Rady Ministrów, poszczególnych ministerstw), jak i wojskowych (Ministerstwa Spraw Wojskowych i Sztabu Głównego, w tym przede wszystkim wywiadu polskiego). Liczne są także zespoły akt policyjnych, władz lokalnych różnego szczebla, partii politycznych i organizacji społecznych (w tym Instytutu Józefa Piłsudskiego).

Część materiałów archiwalnych przynależnych Polsce, które przechowywane są w moskiewskim archiwum, pochodzi z zasobów Archiwum Państwowego w Gdańsku i obejmuje m.in. akta Senatu Wolnego Miasta. Strona polska domaga się także przekazania akt b. władz niemieckich z ziem zachodnich i północnych, które przechowywane są w zbiorach tego archiwum.

Rosja ze swej strony może być zainteresowana otrzymaniem od Polski archiwaliów będących wytworem władz i instytucji niemieckich działających przed 1945 rokiem na obszarze obecnego okręgu kaliningradzkiego.

Czytaj więcej o sytuacji w Rosji w Money.pl
Rosja odtajni ważne dokumenty o Katyniu? Agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku była inwazją, a _ mord był zbrodnią wojenną. To nie ulega wątpliwości. _
Po przegranej Rosji na Euro polecą głowy _ - Chcę przeprosić kibiców za nasz rezultat - _ cytuje słowa Siergieja Fursienki agencja Interfax. _ _
To byłby znak dla inwestorów. Putin zdecyduje Władimir Putin może ułaskawić Michaiła Chodorkowskiego. Z wnioskiem o amnestię zamierza zwrócić się rzecznik praw biznesmenów Borys Titow.
Tagi: stosunki polska-rosja, rosja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz