Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Dzierżyński wrócił na Łubiankę

0
Podziel się:

Przed siedzibą rosyjskiej służby bezpieczeństwa komuniści ustawili kopię pomnika z okazji 137. rocznicy urodzin twórcy pierwszej sowieckiej bezpieki.

Rosja: Dzierżyński wrócił na Łubiankę
(alex-and-r/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bFelEDzF

Na moskiewskiej Łubiance przed siedzibą rosyjskiej służby bezpieczeństwa komuniści ustawili kopię pomnika Feliksa Dzierżyńskiego z okazji 137. rocznicy urodzin twórcy pierwszych sowieckich organów bezpieczeństwa.

_ - Prowadzone są operacje wojskowe na granicy naszego kraju z Ukrainą, więc trzeba pamiętać o człowieku, który silnym charakterem i twardą ręką wyznaczał granice państwa i ich strzegł _ - powiedział deputowany do Dumy, izby niższej rosyjskiego parlamentu, Władimir Rodin.

Pomnik założyciela Czeki (WCzK), poprzedniczki KGB i NKWD, stał na placu przed gmachem mieszczącym te instytucje około 30 lat. Zdemontowano go po sierpniu 1991 roku.

bFelEDzH

Ustawioną w czwartek mniejszych rozmiarów kopię z papier mache o wysokości ok. 1,5 metra, sprezentowaną przez ukraińskich komunistów, przyniosło na plac około 30 ich rosyjskich kolegów z udziałem dwóch deputowanych. Uczestnicy trzymali plakaty z napisem: _ Doprowadzimy do powrotu rycerza rewolucji _.

Według Jeleny Jugowej, rzeczniczki ruchu Czerwona Moskwa, zależnego od partii komunistycznej, była to kopia pomnika z Ukrainy, a w akcji uczestniczyli _ uchodźcy z Doniecka i Ługańska _.

Kopia stała ok. 45 minut na placu przed siedzibą dawnej KGB i NKWD, gdzie w czasie terroru stalinowskiego zamordowano wielu więźniów politycznych, po czym zabrano ją do magazynu w jednym z biur Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej.

Akcja nie była uzgodniona z władzami miasta; od dwóch tygodni, jak podają rosyjskie portale, komuniści bezskutecznie próbowali uzyskać zezwolenie na instalację kopii pomnika.

bFelEDzN

Działacze partyjni uważają, że pomnik powinien stanąć z powrotem w centrum Moskwy, ponieważ Dzierżyński, nazywany _ żelaznym Feliksem _ to jeden z najbardziej znanych polityków w Rosji. Powołują się na sondaż, w którym 45 proc. Rosjan opowiedziało się za powrotem pomnika, a 17 proc. było temu przeciwnych.

Od 2000 roku sześciokrotnie podejmowano próby sprowadzenia pomnika z powrotem na plac Łubiański.

Czytaj więcej w Money.pl
PGNiG alarmuje: Dostawy gazu niższe o 45 procent Rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprianow wyjaśnia, że koncern dostarcza tyle paliwa ile obecnie ma. Żeby zapewnić płynność dostaw, będziemy kupować gaz od Niemców i Czechów.
Putin ponownie o Ukrainie: "Noworosja" Władimir Putin po raz kolejny używa terminu "Noworosja" w kontekście wschodniej Ukrainy. P
bFelEDAi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)