Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja drugim domem separatystów z Ukrainy

0
Podziel się:

Jeżdżą samochodami bez tablic rejestracyjnych, wypłacają pieniądze z bankomatów i wożą rannych do szpitali.

Rosja drugim domem separatystów z Ukrainy
(PAP/EPA/PHOTOMIG)

To prorosyjscy separatyści, którzy po rosyjskiej stronie granicy czują się jak w domu. Nie przeszkadza to ani rosyjskim władzom, ani nawet obserwatorom OBWE.

45-tysięczny Donieck w obwodzie rostowskim to nie tylko pierwszy po rosyjskiej stronie granicy punkt ucieczki uchodźców z Ukrainy. Przygraniczne miasto jest drugim domem rebeliantów.

Separatyści ubrani są nie w mundury, lecz odzież militarną. Nie noszą ze sobą broni. Zaprzeczają też, by Rosja im broń dostarczała. Kontrolują w tym miejscu granicę, więc dla nich granica nie istnieje.

Amerykański prezydent Barak Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali przez telefon na temat kryzysu na Ukrainie. Przywódcy obu krajów są zaniepokojeni napiętą sytuacją na wschodzie tego kraju Barak Obama i Angela Merkel uznali wjazd rosyjskiego konwoju na Ukrainę bez zgody Kijowa za naruszenie ukraińskiej suwerenności i kolejną prowokacje Moskwy.

Zdaniem obu przywódców, działania Rosji zaostrzają sytuację. Zarówno konwój, jak i stacjonowanie rosyjskich wojsk w pobliżu ukraińskiej granicy, a także ostrzeliwanie Ukrainy z terytorium Rosji potęgują zagrożenie.

Zarówno Obama jak i Merkel opowiedzieli się za natychmiastowym zawieszeniem broni i za zamknięciem i monitorowaniem ukraińsko-rosyjskiej granicy. Wbrew obawom ukraińskich władz, nie doszło do prowokacji, konwój nie został zaatakowany, cały czas przemieszczał się przez terytorium zdobyte przez prorosyjskich separatystów.

Czytaj więcej w Money.pl
Bojownicy z Rosji wtargnęli do Ługańska Miasto otoczone jest przez ukraińskie siły. Trwają też walki o Iłowajsk.
Separatyści dostali czołgi i wyrzutnie Grad Dowódca operacji antyterrorystycznej w obwodzie ługańskim Ihor Bondarenko poinformował, że kilka dni temu na terytorium Ukrainy z Rosji wjechała wojskowa kolumna.
Rosyjski konwój na noc pozostanie w obwodzie rostowskim. Co potem? _ Ruch kolumny zostanie zablokowany wszystkimi siłami _ - grozi sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy.
Ukraina liczy na sankcje wobec Rosji Saryusz-Wolski ocenił, że choć ukraińscy politycy są bardzo dyplomatyczni, to między wierszami można wyczuć niezadowolenie z zakresu i tempa i żal, że (zrobiono) za mało i za wolno.
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)