Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja domaga się zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom na Ukrainie

0
Podziel się:

MSZ Federacji Rosyjskiej wyraziło oburzenie z powodu ostrzelania na Ukrainie kierowanego przez obywatela Rosji busa z turystami z Białorusi

Rosja domaga się zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom na Ukrainie
(ec.europa.eu)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wyraziło w sobotę oburzenie z powodu ostrzelania poprzedniego dnia na Ukrainie kierowanego przez obywatela Rosji busa z turystami z Białorusi. Resort określił to zdarzenie jako prowokację.

_ Żądamy od ukraińskich organów ochrony prawa, a także od tych, którzy kontrolują lub próbują kontrolować radykalne siły na Ukrainie, zapewnienia bezpieczeństwa pokojowo nastawionym obywatelom _ - oznajmiło rosyjskie MSZ.

Z kolei przedstawiciel MSZ ds. praw człowieka, demokracji i przestrzegania prawa Konstantin Dołgow w osobnym oświadczeniu zażądał od ukraińskich władz oraz _ sił kontrolujących aktualnie Kijów _ zagwarantowania bezpieczeństwa obywatelom Rosji przebywającym na Ukrainie i członkom rosyjskiej diaspory w tym kraju.

Według Dołgowa _ organy ochrony prawa Ukrainy _ oraz _ siły kontrolujące aktualnie Kijów i regiony, przede wszystkim zachodnie, przez które przetoczyła się fala przemocy _ powinny _ bezwarunkowo wypełniać wszystkie zobowiązania międzynarodowe w dziedzinie obrony ludności cywilnej i pokojowo nastawionych obywateli _.

Przedstawiciel MSZ Rosji zaznaczył, że dotyczy to również rosyjskich obywateli i członków rosyjskiej diaspory. Dołgow podkreślił, że ma to _ zasadnicze znaczenie, jeśli chce się zapobiec potencjalnie wyjątkowo niebezpiecznemu wzrostowi napięcia międzyetnicznego na Ukrainie _.

Bus z białoruskimi turystami - mieszkańcami obwodu homelskiego, którzy zamierzali spędzić kilka dni w Karpatach - został ostrzelany w nocy z czwartku na piątek pod Równem na zachodzie Ukrainy. Ranny został kierowca. Turyści wrócili na Białoruś.

Portal gazeta.ua podał, że do zdarzenia doszło około godz. 2 w nocy przy punkcie kontrolnym zorganizowanym przez mieszkańców Równego przy stacji benzynowej.

_ Kiedy kierowca zobaczył na drodze uzbrojonych ludzi w maskach i z kijami bejsbolowymi, zaczął się cofać - powiedziała przedstawicielka milicji z Równego. - W tym momencie ktoś na punkcie kontrolnym wystrzelił w przednią szybę, kierowca doznał otwartego złamania ramienia _.

W szpitalu stan kierowcy określono jako średnio ciężki. MSZ Rosji podało, że stan kierowcy, który przebywa w jednym ze szpitali w obwodzie brzeskim, na zachodzie Białorusi, jest ciężki.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin pożycza pieniądze na prawo i lewo Ledwo ogłosił wsparcie finansowe dla Ukrainy, teraz sięga do kieszeni, by wspomóc Białoruś.
"Wschód nie jest gotowy do europeizacji" Nie są gotowe ani władze państw Partnerstwa Wschodniego, ani ich społeczeństwa - pisze na swoim blogu niezależny komentator białoruski Waler Karbalewicz.
Na Białorusi modlitwy za Ukrainę Na Białorusi odbywają się w weekend modlitwy za Ukrainę. Cerkiew prawosławna zaplanowała je na sobotę, zaś Kościół katolicki na niedzielę.
Zacharczenko uciekł z Ukrainy na Białoruś? Pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Witalij Zacharczenko odsunięty został od wykonywania obowiązków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)