Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rodziny poległych w Afganistanie żądają odszkodowań

0
Podziel się:

Szef MON wyjaśni, dlaczego nie chce potraktować polskich ofiar z Iraku i Afganistanu, jak tych, którzy zginęli w katastrofie Casy czy w Smoleńsku.

Rodziny poległych w Afganistanie żądają odszkodowań
(kpr. Marcin Lasak/isaf.wp.mil.pl)

Szef MON Tomasz Siemoniak spotka się w Warszawie z rodzinami żołnierzy poległych podczas służby w polskich kontyngentach wojskowych w Iraku i Afganistanie. Pomysł zorganizowania rozmowy z ministrem pojawił się po tym, jak część rodzin wystąpiła do MON po zadośćuczynienia za śmierć swoich bliskich.

Szef MON chce wyjaśnić, dlaczego nie chce potraktować polskich ofiar z Iraku i Afganistanu, jak tych, którzy zginęli w katastrofie Casy czy w Smoleńsku. Członkowie rodzin tych ostatnich otrzymują od Skarbu Państwa po 250 tysięcy złotych. _ Nie można podchodzić do nich generalnie tylko dlatego, że żołnierze zginęli w Iraku czy Afganistanie. Każdą sprawę musimy rozpatrywać w zależności od konkretnego przypadku _ - mówi pełnomocnik MON płk Łukasz Niemczyk.* *

Jak podaje resort, na spotkanie z ministrem zaproszono ok. 90 osób, z których ok. 80 potwierdziło swoją obecność. Prócz ministra Siemoniaka z rodzinami mają rozmawiać także odpowiedzialny w MON za sprawy społeczne wiceminister Czesław Mroczek, dowódca Wojsk Lądowych gen. Zbigniew Głowienka oraz szef zespołu zajmującego się roszczeniami rodzin poległych kadm. Marian Ambroziak.

Spotkanie będzie zamknięte dla mediów. Według zapewnień rzecznika prasowego MON Jacka Sońty, minister Siemoniak będzie odpowiadał na pytania rodzin tak długo, jak to będzie potrzebne.

Wstępnie przewidziano na to ok. 1,5 godziny. MON ma przygotować też dla rodzin poległych dwa punkty konsultacyjne, gdzie porad będą udzielać prawnicy, przedstawiciele Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, wojskowej służby zdrowia, departamentu spraw socjalnych MON. Do dyspozycji rodzin mają być także psychologowie i lekarze.

W Iraku w latach 2003-2007 poległo 22 polskich żołnierzy i jeden funkcjonariusz BOR (ponadto: trzech byłych wojskowych zatrudnionych przez zagraniczne firmy ochroniarskie i dwóch dziennikarzy). W Afganistanie do początku października 2011 r. zginęło na służbie 29 żołnierzy i jeden cywil - ratownik medyczny.

Z wezwaniem do wypłaty zadośćuczynienia do MON wystąpiło dotychczas 69 osób, które są bliskimi 27 poległych żołnierzy i jednego cywila. Dotychczas MON odmawiał uznania tych roszczeń, podkreślając, że rodziny otrzymały pieniądze z ubezpieczenia oraz szereg innych świadczeń. Pełnomocnicy rodzin oczekują, że szef MON ogłosi dziś swoją ostateczną decyzję ws. ewentualnych ugód z rodzinami.

O wojnie z państwem o odszkodowania czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t98694.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/afganska;misja;kosztuje;miliardy;wyjscie;nie;takie;proste,244,0,632308.html) Afgańska misja kosztuje miliardy, wyjście nie takie proste W tym roku Polska wyda blisko 2 mld zł na pensje i nowy sprzęt dla 2600 żołnierzy służących w afgańskiej misji. Premier zapowiada: będziemy rozmawiać o wycofaniu kontyngentu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t95101.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/panstwo;czekaja;rekordowe;odszkodowania;przez;katastrofy,64,0,761920.html) Państwo czekają rekordowe odszkodowania. Przez katastrofy 10-krotnie wyższych kwot niż do tej pory zażądają prawnicy, reprezentujący rodziny ofiar z Mirosławca i Katowic.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t16920.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mon;zawarl;ugode;z;ostatnia;rodzina;ofiary;katastrofy;casy,63,0,934719.html) MON zamyka sprawę CASY, rodziny dostały... Zawarto ugodę z ostatnią osobą, która zgłosiła się po zadośćuczynienie po katastrofie. W sumie MON ma wypłacić 19,5 mln zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)