Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rodzina zastępcza
23.10.2014 09:03

Rodzina zastępcza wykorzystywała i biła dzieci. Porażające zeznania

Śledczy sprawdzają też, jak było możliwe, że podejrzani zostali rodziną zastępczą i trafiały do nich kolejne dzieci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strożyk/Reporter)

Rodzina zastępcza z Łęczycy, podejrzana o znęcanie się nad pięciorgiem podopiecznych i ich wykorzystywanie seksualne, zapewne usłyszy kolejne zarzuty dot. znęcania się nad innymi podopiecznymi. Kolejni świadkowie potwierdzają dramat dzieci, który trwał od 2007 r.

Tworzący rodzinę zastępczą: 59-letni mężczyzna, jego o pięć lat młodsza żona oraz ich 20-letnia córka są - jak dotąd - podejrzani o znęcanie się w latach 2012-14 nad pięciorgiem podopiecznych w wieku od 8 do 13 lat. Mężczyźnie i jego córce zarzucono także wykorzystywanie seksualne dzieci. Grozi im kara do 12 lat więzienia, a 54-latce - do pięciu lat. Wszyscy są aresztowani.

W śledztwie, które obejmuje cały okres, od kiedy podejrzani zaczęli funkcjonować jako rodzina zastępcza, czyli od 2007 r., ustalono, że w rodzinie było w sumie kilkanaścioro dzieci. Te, które przebywały w niej przed laty, także potwierdzają, że znęcano się nad nimi, a także molestowano seksualnie.

Jak powiedział rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania, śledczym udało się zebrać już niemal kompletny materiał dowodowy w tej sprawie. - _ Dotarliśmy do niemal wszystkich świadków, których należy w tej sprawie przesłuchać, mamy też zabezpieczoną dokumentację. Zdecydowana większość materiału dowodowego jest zebrana. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do zmiany i rozszerzenia zarzutów o kolejnych pokrzywdzonych i kolejne okresy _ - powiedział Kopania.

Niedawno prokuratura przesłuchała kobietę, której piątka dzieci przebywała wcześniej w rodzinie zastępczej (odzyskała je po czasowym ograniczeniu praw rodzicielskich). Obecnie mieszka ona z trzema małoletnimi synami w Anglii - w ostatnich dniach przyjechała do Polski i złożyła zeznania.

Jak przyznał Kopania, kobieta zeznała, że jej synowie opowiadali, iż w rodzinie zastępczej dochodziło do agresji słownej, fizycznej i psychicznej wobec dzieci. Prym w tym wiodła _ matka zastępcza _. _ - Mowa w tych zeznaniach o używaniu słów obelżywych w stosunku do dzieci, o biciu podopiecznych, o zamykaniu płaczących dzieci w wersalce czy przypadku naderwania ucha jednemu z chłopców _ - wyjaśnił. Jeden z chłopców uciekł z domu i nie chciał już wrócić do rodziny zastępczej, która - według relacji dzieci - wrogo nastawiała je do biologicznej matki.

Wcześniej śledczy przesłuchali jedną z pełnoletnich obecnie córek kobiety; potwierdziła ona fakty znęcania się nad dziećmi, a także możliwość molestowania seksualnego. Druga dorosła córka przebywa we Włoszech i ma zostać przesłuchana przez polskiego konsula. Sąd - na wniosek śledczych - przesłuchał wcześniej też czwórkę innych dzieci, które przebywały w tej rodzinie. One także - według prokuratury - potwierdzają, że dochodziło do stosowania wobec nich przemocy.

Prokuratura czeka obecnie na realizację wniosku o pomoc prawną z Włoch, ale jeżeli czas oczekiwania będzie się przedłużał, to niewykluczone, że część czynów zostanie wyłączonych do odrębnego postępowania. Po modyfikacji zarzutów śledczy wystąpią o przeprowadzenie badań sądowo-psychiatrycznych podejrzanych.

Według prokuratury zebrane w sprawie dowody są _ porażające _. Dochodziło do sytuacji, że opiekunowie bili dzieci po twarzy i plecach pasem i pięściami, zatykali im usta, stosowali kary polegające m.in. na wielogodzinnym staniu na baczność. Dzieciom ograniczano dostęp do jedzenia i kontakt z rówieśnikami, używano wobec nich słów wulgarnych.

Jak ustalono, wszystkie z pięciorga pokrzywdzonych dzieci, w tym trzy dziewczynki w wieku od 8 do 10 lat i dwaj chłopcy w wieku 11 i 13 lat, były wielokrotnie wykorzystywane seksualnie przez 59-latka. Czynności seksualnych wobec jednej z 10-letnich dziewczynek dopuściła się także 20-latka. Podczas przesłuchań do zarzutów przyznała się tylko 20-latka.

Na zabezpieczonych w domu rodziny nośnikach pamięci i sprzęcie komputerowym nie znaleziono treści pedofilskich. W śledztwie przesłuchano m.in. kuratorów i nauczycieli.

Tymczasem prokuratura w Łowiczu nadal prowadzi odrębne śledztwo dot. niedopełnienia obowiązków w zakresie sprawowania nadzoru nad rodziną z Łęczycy. Śledczy sprawdzają m.in. jak możliwe było, że podejrzani zostali rodziną zastępczą, że trafiały do niej kolejne dzieci i badają sposób sprawowania nadzoru nad nią przez instytucje, m.in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Dotąd nikt nie usłyszał zarzutów.

_ - Wyjaśnienie tego wymaga czasu i nie tylko przesłuchań, ale także analizy bardzo obszernej dokumentacji, która jest w większości zabezpieczona _ - zaznaczył Kopania.

Czytaj więcej w Money.pl
Śmiertelnie pobił syna. Dało się temu zapobiec? Na ławie oskarżonych zasiądzie także matka, oskarżona m.in. o znęcanie się nad dziećmi.
Walka z pedofilią. Rodzina zastępcza podejrzana o znęcanie się nad dziećmi Na polecenie śledczych zatrzymani zostali: 59-letni mężczyzna i jego 54-letnia żona, którzy pełnili wcześniej rolę rodziny zastępczej dla sześciorga dzieci w wieku od 5 do 13 lat.
Odebrali dziadkom 4-latkę po przeszczepie Dziecko musi mieć m.in. na stałe zapewnioną specjalną dietę, przyjeżdżać na kontrole do CZD, przejść rehabilitację i - co szczególnie ważne - dwa razy dziennie przyjmować leki przeciwodrzutowe.
Tagi: rodzina zastępcza, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz