Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rodzice niepełnosprawnych dzieci okupują Sejm

0
Podziel się:

Rodziny spędziły w gmachu całą noc.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci okupują Sejm
(PAP/Rafał Guz)
bEUTIydN

W gmachu Sejmu nadal protestuje około 20 osób. Dojechać mają kolejni z Poznania i Łodzi. Domagają się realizacji obietnic rządu dotyczących pomocy rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi.

Rodzice przebywają z niepełnosprawnymi dziećmi w gmachu Sejmu od środy. Chcą podwyższenia świadczeń oraz tego, by ich całodobowa opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi traktowana była przez państwo jako zawód.

_ - Zamierzamy czekać aż do skutku, póki coś się nie zmieni. Naprawdę do skutku _ - powiedziała jedna z protestujących Agnieszka Chwastarz. Jak dodała, jeśli dziś nie zostaną podjęte rozmowy, protestujący pozostaną w Sejmie. _ Ma do nas dołączyć jeszcze sześć rodzin z Poznania i Łodzi _ - dodała. - _ Dzieci dostały wczoraj posiłki, dzisiaj śniadanie. Śpią na kocach, ale radzimy sobie _ - mówiła Agnieszka Chwastarz.

bEUTIydP

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział na przyszły tydzień rozmowy w sprawie postulatów, z którymi rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują w Sejmie. _ - Dialog z rodzicami trwa od kilkudziesięciu miesięcy; część rzeczy udało się zrobić _ - mówił minister w czwartek w radiowej _ Jedynce _. _ Zdaję sobie sprawę, że to za mało i nie ma satysfakcji u rodziców _ - dodał. Podkreślił, że w ciągu kilku lat uda się _ dojść do minimalnej pensji _, choć zależy to od sytuacji budżetowej.

Kosiniak-Kamysz dodał, że sprawę może rozwiązać konsensus co do ustawy całościowo regulującej wsparcie dla rodziców, którzy zrezygnowali z pracy na rzecz opieki nad takimi dziećmi. Potrzebna jest jednak ocena jej zgodności z konstytucją.

W ciągu pięciu lat - zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska - osoby opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie w wysokości płacy minimalnej. Jego wysokość ma być zróżnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności dziecka.

Kosiniak-Kamysz w środę wieczorem odwiedził protestujących i podtrzymał zaproszenie do ministerstwa na rozmowy. Dodał, że rząd zrealizował obietnice dotyczące świadczeń dla niepełnosprawnych, które zwiększono o 200 zł.

bEUTIydV

Ministerstwo pracy i polityki społecznej podkreśla, że poza świadczeniem pielęgnacyjnym w wysokości 620 zł opiekunowie niepełnosprawnych dzieci dostają dodatkowe 200 zł ze specjalnego programu rządowego. Są za nich odprowadzane składki ZUS w wysokości 246 zł, łączne wydatki państwa na osobę opiekującą się niepełnosprawnym dzieckiem wynoszą 1046 zł miesięcznie, czyli 12,6 tys. rocznie. Dodatkowo takie rodziny mogą starać się o wsparcie z pomocy społecznej oraz PFRON. Resort dodał, że w 2013 na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przekazało 11,2 mld zł, w tym na zasiłki pielęgnacyjne przeznaczono 1,7 mld zł, a na świadczenia rodzinne dla osób niepełnosprawnych - 340 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Asystenci nauczycieli? Sejm przeciw Sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej dziś negatywnie zaopiniowały poprawki zgłoszone przez opozycję podczas drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
Sejm pracuje nad kolejnymi e-usługami Dzięki nim przed zakupem auta będzie można sprawdzić jego historię, a wysyłając dzieci na wypoczynek, będzie można sprawdzić, czy wiozący je autokar jest sprawny.
Polska 15 lat w NATO. Sejm przyjął uchwałę Sejm wyraził podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do przystąpienia Polski do Paktu.
bEUTIyeq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)