Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Rosjanie zwrócą wrak samolotu?

0
Podziel się

Radosław Sikorski ocenił, że druga rocznica katastrofy smoleńskiej byłaby bardzo dobrym momentem na ogłoszenie przez Rosję zwrotu wraku polskiego Tu-154.

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Rosjanie zwrócą wrak samolotu?
(PAP/Jacek Turczyk)
bEiQZcBh

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ocenił, że druga rocznica katastrofy smoleńskiej byłaby bardzo dobrym momentem na ogłoszenie przez Rosję zwrotu wraku polskiego Tu-154.

Sikorski poinformował również, że w piątek opublikowana zostanie jego rozmowa z Centrum Operacyjnym MSZ, do której doszło tuż po tragedii smoleńskiej. - _ Mam nadzieję, że to wreszcie zadowoli prezesa Jarosława Kaczyńskiego i trochę chociaż wytłumi te absurdalne, spiskowe teorie, z którymi mamy do czynienia _ - powiedział minister wieczorem w TVN24.

Rozmowa ta - jak przyznał Sikorski - ma odpowiedzieć na pytanie stawiane przez Kaczyńskiego - skąd krótko po tragedii szef MSZ wiedział, że do katastrofy doszło z winy pilotów.

bEiQZcBj

Odnosząc się do relacji polsko-rosyjskich Sikorski podkreślił, że nasz kraj z Rosją kontynuujemy politykę pojednania, ale jednocześnie nie ukrywamy problemów.

_ - Prowadzimy wobec Rosji realistyczną politykę, mamy z tego korzyści - np. rosnący handel, również eksport polskiej żywności - ale są sprawy niezałatwione, takie jak wrak, pozostała część dokumentacji katyńskiej czy niezwrócone polskie archiwa i muzealia. Nikt nie udaje, że Rosja jest łatwym partnerem _ - zaznaczył.

Dopytywany, kiedy wrak polskiego Tupolewa może wrócić do Polski, szef MSZ odparł: _ My o to niezmiennie zabiegamy. W ciągu ostatnich 10 dni rozmawiałem z ministrem Ławrowem o tym w Berlinie i skierowałem kolejne pismo w tej sprawie. Rosja oczywiście mówi, że u niej toczy się postępowanie prokuratorskie i - dopóki ono się toczy - wrak, będąc dowodem, musi zostać w Rosji. Jednocześnie wiemy, że według obydwu raportów samolot był sprawny przed katastrofą, więc ja argumentuję wobec strony rosyjskiej, że mogą uznać, że dla nich to już nie jest dowód i zwrócić (wrak - PAP) _.

_ Ale tutaj widzimy deficyt dobrej woli strony rosyjskiej _ - dodał minister. Sikorski zapewnił, że w tej sprawie _ ponagla _ stronę rosyjską. _ Myślę, że druga rocznica tragedii byłaby bardzo dobrym momentem na ogłoszenie pozytywnej decyzji _ - ocenił minister.

bEiQZcBp
Czytaj więcej o rocznicy tragedii w Smoleńsku w Money.pl
Unia zapozna się ze zdaniem PiS o Smoleńsku 28 marca w Parlamencie Europejskim odbędzie się kolejne wysłuchanie publiczne ws. katastrofy smoleńskiej.
Ekshumują 96 ofiar? Potrzebne są nowe sekcje Kolejne ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej odbędą się nawet pomimo braku zgody rodzin.
Wiceszef BOR podejrzany. Usłyszy zarzuty? Wiceszef BOR generał Paweł B., który nadzorował ochronę tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska w Smoleńsku i Katyniu został wezwany na przesłuchanie w charakterze podejrzanego.
bEiQZcBK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)