Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rocznica stanu wojennego. Demonstracja przed domem generała Kiszczaka

0
Podziel się

Demonstranci w apelu poległych odczytali nazwiska kilkudziesięciu osób, które straciły życie podczas stanu wojennego.

Rocznica stanu wojennego. Demonstracja przed domem generała Kiszczaka
(PAP/Paweł Supernak)
bDZZIwBh

W nocy kilkadziesiąt osób demonstrowało przed domem generała Czesława Kiszczaka na warszawskim Mokotowie. Protest zorganizowano, aby upamiętnić ofiary stanu wojennego.

W latach ubiegłych podobne demonstracje w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego organizowane były przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który zmarł w maju br.

W tegorocznej demonstracji uczestniczyło kilkadziesiąt osób m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Solidarność Walcząca, Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, Stowarzyszenia _ Koliber _, Społecznego Komitetu ds. Upamiętniania Ofiar Stanu Wojennego, a także dziennikarze m.in. Piotr Semka i Jacek Karnowski.

bDZZIwBj

Przed domem Czesława Kiszczaka ułożono krzyż z kilkudziesięciu płonących zniczy, manifestujący ustawili również drewniany krzyż ozdobiony lampkami. Część uczestników trzymała flagi narodowe, a także transparenty z napisami: _ Zbrodnie PRL pamiętamy KPN _ oraz _ Stowarzyszenie Solidarność Walcząca _.

Zgromadzeni w apelu poległych odczytali nazwiska kilkudziesięciu osób, które straciły życie podczas stanu wojennego, odmówiono modlitwę i odśpiewano hymn narodowy. Wznoszono także okrzyki _ Precz z komuną _.

Demonstracja zakończyła się około 1 w nocy; przebiegła bez zakłóceń.

W 2012 r. Kiszczak został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2 lata więzienia w zawieszeniu za udział w grupie przestępczej przygotowującej stan wojenny. W 2013 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie zawiesił badanie apelacji z uwagi na złe zdrowie Kiszczaka.

bDZZIwBp

W lipcu br. Sąd Apelacyjny, na wniosek IPN, zlecił ponowne badania lekarskie b. szefa MSW. Kiszczak odmówił stawienia się na nie; twierdził, że zdrowie nie pozwala mu pojechać do Gdańska. W listopadzie SA zdecydował, że ma być on przewieziony karetką na badania do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

We wtorek policja wykonała decyzję SA o doprowadzeniu Kiszczaka na badania do UCK. B. szefa MSW zabrała z jego warszawskiego mieszkania karetka w asyście policji. Jak poinformował w piątek sędzia Jerzy Leder, opinia lekarzy ws. jego zdrowia będzie wykonana niezwłocznie po zakończeniu badań i ustaleniu wspólnego stanowiska przez kilkudziesięciu profesorów.

Gen. Czesław Kiszczak od 1945 r. był funkcjonariuszem Informacji Wojskowej, a od 1957 r. - Wojskowej Służby Wewnętrznej. W 1972 r. został szefem wywiadu wojskowego. Od 1979 r. był szefem kontrwywiadu WSW. W 1981 r. został szefem MSW, jako bliski współpracownik Jaruzelskiego był też członkiem WRON. Należał do Biura Politycznego KC PZPR w latach 1986-90. Uczestniczył w rozmowach w Magdalence i pracach Okrągłego Stołu w 1989 r. Desygnowany na premiera w lipcu 1989 r., nie zdołał utworzyć rządu. W gabinecie Tadeusza Mazowieckiego pełnił funkcję wicepremiera. W lipcu 1990 r. wycofał się z polityki, przekazując resort spraw wewnętrznych Krzysztofowi Kozłowskiemu.

Czytaj więcej w Money.pl
Apel prezydenta. Zapalcie światełko wolności Komorowski przekonywał, że o dramatycznych wydarzeniach, których symbolem jest data 13 grudnia 1981 r., trzeba pamiętać w sposób mądry i odpowiedzialny.
Ruszyły badania Kiszczaka. Co z wyrokiem? W 2012 r. Kiszczak został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu za udział w grupie przestępczej przygotowującej stan wojenny. W 2013 r. SA zawiesił badanie apelacji Kiszczaka z uwagi na jego złe zdrowie.
Biskupi wycofują się z poparcia marszu PiS Po arcybiskupie Wacławie Depo podobną decyzję podjął biskup Ignacy Dec - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.
bDZZIwBK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)