Notowania

synod biskupi
14.07.2014 07:20

Rewolucja w kościele. Kler zgodzi się na biskupów-kobiety?

- Myślę, że dla ogółu społeczeństwa to niemal nie do pojęcia, że nadal nad tym debatujemy< /i>- powiedział arcybiskup Welby telewizji BBC.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Photoshot/REPORTER)
Synod biskupi Kościoła anglikańskiego

W obradującym w Yorku synodzie Kościoła anglikańskiego ważyć się dziś będzie sprawa zgody na udzielanie sakry biskupiej kobietom. Dwa lata temu propozycję zmiany upadła w głosowaniu - ale tylko w jednej z trzech izb synodu. Za reformą głosowały izby kleru i biskupów.

Przeciw była tylko izba laikatu i to niewielką większością sześciu głosów. Jej skład nie uległ od tamtej pory zmianie, ale czworo z głosujących wówczas _ nie _ zmieniło zdanie i wydaje się, że tym razem propozycja może przejść, choć zaledwie jednym głosem.

Zwierzchnik duchowy anglikanów, arcybiskup Canterbury Justin Welby uważa, że teologicznie nie ma żadnych przeszkód, by wybierać kobiety na biskupów, tak jak od 20 lat można im udzielać święceń kapłańskich. Obecnie już jedna trzecia kleru kościoła anglikańskiego to kobiety.

_ - Myślę, że dla ogółu społeczeństwa to niemal nie do pojęcia, że nadal nad tym debatujemy _ - powiedział arcybiskup Welby telewizji BBC, ale zaznaczył, że w Kościele anglikańskim nadal będzie miejsce dla tradycjonalistów, którzy wolą podlegać biskupom-mężczyznom: _ Nie jesteśmy partią polityczną, z której wyrzuca się tych, z którymi się nie zgadzamy. Kościół to rodzina i można się w nim bardzo ostro nie zgadzać, ale trzeba współżyć. Bo jest się rodziną _ - mówił Welby.

Decyzja synodu dotyczyć będzie tylko Kościoła anglikańskiego w samej Anglii. W Szkocji i Irlandii już 2 lata temu uchwalono udzielanie kobietom sakry biskupiej, a w Walii w grudniu zeszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucyjna zmiana w Kościele Anglikańskim Kapłaństwo kobiet w Kościele anglikańskim datuje się od 1992 roku i stanowią one obecnie jedną trzecią kleru. Teraz mają być wyświęcane na biskupów.
Dyrektor koncernu naftowego został księdzem Dziś jest zwierzchnikiem Kościoła Anglikańskiego. W swojej bożonarodzeniowej homilii ubolewał nad losem chrześcijan na świecie. Świąteczne orędzie arcybiiskup umieścił na Instagramie.
Kobiety biskupami? Synod wyraził zgodę W 2009 r. papież Benedykt XVI utworzył odrębny, osobisty ordynariat dla anglikanów przywiązanych do tradycyjnego podziału ról między mężczyznami i kobietami w Kościele.
Tagi: synod biskupi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz