Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rewolucja w urzędach. Od przyszłego miesiąca rusza System Rejestrów Państwowych

0
Podziel się:

1 marca rusza System Rejestrów Państwowych. Nowy system informatyczny połączy kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania państwa rejestry. Co to dla nas oznacza?

Rewolucja w urzędach. Od przyszłego miesiąca rusza System Rejestrów Państwowych
(Pixabay/Domena publiczna)

1 marca rusza System Rejestrów Państwowych. Połączy on kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania państwa informacje. W zintegrowanym systemie znajdą się m.in. numery PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Co to dla nas oznacza?

Od przyszłego miesiąca łatwiej będzie załatwić podstawowe sprawy - na przykład bez konieczności jeżdżenia w miejsce zameldowania.

Dziś każda gmina pracuje na odrębnym systemie. Przez to większość urzędników nie ma dostępu do wszystkich danych zawartych między innymi w zbiorze PESEL czy ewidencji dowodów osobistych. Mogą korzystać tylko z informacji, które dotyczą mieszkańców ich gminy. To dlatego większość spraw, takich jak na przykład odebranie odpisu aktu urodzenia lub wyrobienie dowodu osobistego, musimy załatwiać w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania.

Dodatkowo obecny system jest wolny - informacje wprowadzane w lokalnych urzędach i ich bazach danych trafiają do centralnego zbioru PESEL po kilku, a nawet kilkunastu dniach. Inne instytucje uprawnione do dostępu do tych informacji, czyli ZUS czy NFZ otrzymują je z jeszcze większym opóźnieniem. To często rodzi problemy nieaktualności naszych danych w systemach tych urzędów.

Jak będzie po 1 marca?

Dzięki Systemowi Rejestrów Państwowych sprawy związane z dowodami osobistymi czy aktami stanu cywilnego załatwimy w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. Wszystkie gminy zostaną podłączone do systemu i uzyskają dostęp do ogólnopolskiej bazy danych.

Dzięki temu adres naszego zameldowania nie będzie decydował o właściwości urzędu. Większość spraw załatwimy w każdej gminie, ponieważ urzędnik znajdzie nasze dane w systemie i wyda nam np. akt urodzenia.

Dzięki SRP zmieni się również tryb pracy urzędników. Nie będą musieli już prowadzić między sobą korespondencji, by uzyskać informacje - wszystkie potrzebne dane znajdą w systemie.

Urzędnicy będą pracowali w aplikacji o nazwie _ Źródło _. - _ To prosty i bezpieczny program do przetwarzania danych gromadzonych w Systemie Rejestrów Państwowych. Aplikacja ta zostanie udostępniona bezpłatnie wszystkim uprawnionym podmiotom _- zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. - _ Nowy system został zbudowany w taki sposób by maksymalnie chronić je przed niepowołanymi osobami. _

Korzyści już od przyszłego miesiąca

Teraz, aby złożyć wniosek o dowód osobisty, trzeba osobiście przyjść do odpowiedniego urzędu. Dodatkowo - jeżeli np. urodziliśmy się w innym mieście - przy wniosku o pierwszy dowód koniecznie trzeba dostarczyć odpis skrócony aktu urodzenia.

Co się zmieni od 1 marca? Dowód osobisty będziemy mogli wyrobić w wybranym, najbliższym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. Dodatkowo już wkrótce planujemy uruchomienie w całym kraju możliwości sprawdzenia przez Internet, czy dowód jest już gotowy do odbioru by nie fatygować się niepotrzebnie do urzędu.

To nie koniec zmian. Dziś do załatwienia wielu spraw konieczne są odpisy z naszych aktów stanu cywilnego. Wraz z uruchomieniem nowego systemu SRP i tę sprawę będzie można załatwić dużo łatwiej. W wielu sytuacjach (np. sprawach załatwianych w urzędach stanu cywilnego) odpisy nie będą już nam potrzebne, a w innych - podobnie jak w przypadku dowodu osobistego, po 1 marca możemy udać się do wybranego urzędu stanu cywilnego i poprosić o odpis. Jeśli nasz akt trzeba będzie wprowadzić do systemu, na odpis być może będzie trzeba poczekać kilka dni, ale nie będziemy musieli już nigdzie jeździć.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe dowody osobiste. Sejm przesuwa termin Celem ustawy jest zapewnienie bezpiecznego wdrożenia systemu, na który składają się m.in. rejestr PESEL i rejestr dowodów osobistych.
Brak dowodu? Zobacz co musisz zrobić Niezgłoszenie utraty dokumentu tożsamości może się wiązać z poważnymi konsekwencjami, głównie finansowymi.
Podróż z dzieckiem? Bez tego nie pojedziesz Zobacz, co musisz zdobyć i jakich dokumentów potrzebujesz.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)