Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rewolucja w Kościele? Część biskupów przeciwna

0
Podziel się:

Duża grupa biskupów i kardynałów sprzeciwia się wyrażeniu uznania dla par homoseksualnych i dopuszczeniu rozwodników do komunii.

Rewolucja w Kościele? Część biskupów przeciwna
(CPP / Polaris/East News)

Na synodzie biskupów doszło do burzy wokół wstępnego dokumentu, podsumowującego pierwszy tydzień dyskusji - pisze włoska prasa. Nie wyklucza nawet głosowania wbrew myśli papieża Franciszka, co - jak dodaje - byłoby dla niego przykrą niespodzianką.

Gazety podkreślają, że powodem coraz ostrzejszego konfliktu jest sprzeciw dużej grupy biskupów i kardynałów - szacuje się nieoficjalnie, że około połowy - wobec zawartych w pierwszym sprawozdaniu z obrad głosów wyrażających uznanie dla par homoseksualnych i mówiących o potrzebie dopuszczenia rozwodników do komunii.

I właśnie te tezy o _ rewolucyjnym otwarciu _ wobec gejów i rozwiedzionych - stwierdza _ Il Messaggero _ - wywołały protest konserwatywnego skrzydła kościelnej hierarchii na synodzie na temat rodziny. Dziennik pisze, że także niektórzy przedstawiciele umiarkowanej frakcji mają kłopot z zaakceptowaniem tego podsumowania debaty, ponieważ widzą w nim _ skok do przodu _ w porównaniu z obowiązującą doktryną. Ponadto przeciwnicy 58-punktowej relacji uważają, że nie oddaje ona we właściwy sposób toczącej się na synodzie dyskusji i dlatego dystansują się od niej.

Niezadowolenie, niedobry i ciężki klimat trudny do opanowania, brak zgody, otwarta kontestacja - tak rzymska gazeta opisuje atmosferę na synodzie po poniedziałkowej publikacji sprawozdania, które jej watykanistka nazywa _ włożeniem kija w mrowisko _. Podkreśla, że wielu hierarchów deklaruje, że nie zagłosowałoby za tak sformułowanym tekstem.

Nastrój konfrontacji usiłował załagodzić rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi przypominając o naturze dokumentu i wyjaśniając, że nie został on właściwie zrozumiany, gdyż jest to jedynie synteza wypowiedzi na obradach i podstawa do dalszej dyskusji.

Papież Franciszek obserwuje dyskusję w milczeniu i zaniepokojony - komentuje _ Il Messaggero _. Zauważa, że za słowa komentarza można uznać jego słowa z kazania wygłoszonego we wtorek podczas mszy w kaplicy Domu świętej Marty. _ Nie można zawsze pozostawać zamkniętym w swoim systemie, trzeba zawsze otwierać się na niespodzianki Boga _ - powiedział.

_ Właśnie, niespodzianki _ - konstatuje gazeta. Podkreśla, że na synodzie niespodzianki te są często nieoczekiwane. Dziennik przytacza wypowiedź jednego z wysokiej rangi niemieckich kardynałów, który odnosząc się do tekstu zwrócił się do ojców synodalnych następująco: _ Z gnoju nic się nie urodzi _.

Dzienniki odnotowują, że jednym z hierarchów, który _ dolał oliwy do ognia _ jest przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Oświadczył, że tekst jest nie do przyjęcia dla wielu biskupów i uznał, że jest to odejście od nauczania Jana Pawła II. Jego słowa przytacza między innymi _ Corriere della Sera _. Dziennik stwierdza, że na synodzie doszło do _ pęknięcia jedności _.

Gazety cytują słowa przedstawiciela konserwatywnego skrzydła amerykańskiego kardynała Raymonda Burke'a, że synod _ nie jest demokratycznym zgromadzeniem, na którym biskupi zbierają się, by większością głosów zmienić doktrynę _.

Zauważa się, że trudny do przewidzenia będzie wynik sobotniego głosowania nad dokumentem końcowym. _ To może być przykry test dla papieża Bergoglio _ - stwierdza _ Il Messaggero _.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwsze "selfie" Benedykta XVI. Zrobił je... To najpiękniejsze _ selfie _ na świecie - tak 22-letni kleryk z seminarium jezuitów z okolic Neapolu Giuseppe Ricciardi podsumował swoje wspólne zdjęcie z Benedyktem XVI.
Polscy biskupi przeproszą za pedofilię księży Polscy biskupi będą przepraszali za przypadki molestowania seksualnego.
Biskupi zmienili przykazanie dotyczące... W piątki, oprócz Wielkiego Postu, będzie można pójść potańczyć. Do tej pory czwarte przykazanie kościelne nakazywało wstrzemięźliwość.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)