Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort rolnictwa chce legalizacji uboju rytualnego

0
Podziel się:

- Trzeba uszanować prawa grup wyznaniowych, gdzie ubój rytualny jest stosowany od kilku tysięcy lat - tłumaczył minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Resort rolnictwa chce legalizacji uboju rytualnego
(Reporter)

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba przyznał, że powstaje poselski projekt, który zmieni ustawę o ochronie zwierząt.* *Ma on trafić pod obrady Sejmu w przyszłym tygodniu.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził w ubiegłym tygodniu, że sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt i przez to z konstytucją jest przepis rozporządzenia, który pozwala na rytualny ubój zwierząt przez wykrwawienie, bez wcześniejszego ogłuszenia.

Kalemba tłumaczył, że nowelizacja ustawy ma polegać na zmianie tylko jednego artykułu tej ustawy. - _ To najszybszy sposób zmiany prawa, ponieważ rządowy projekt wymagałby długotrwałych konsultacji społecznych _ - wyjaśnił Kalemba. Zaznaczył, że rząd zaakceptował takie rozwiązania.

O tym, że PSL chce złożyć taki projekt i zbiera podpisy, podało w czwartek radio Tok FM. _ To projekt poselski, który złożymy być może jeszcze w tym tygodniu _ - powiedział radiu szef klubu PSL Jan Bury.

Stwierdził też, że _ dzisiaj wysyłamy pisma do przewodniczących klubów parlamentarnych, podkreślając w nim wagę spraw gospodarczych i społecznych _ w tej kwestii. Podkreślał, że taki ubój ma także ogromne znaczenie gospodarcze dla Polski. W ten sposób ubijane jest ok. 10 proc. drobiu i kilkanaście procent bydła. Mięso to jest eksportowane do 20 krajów, w tym europejskich, ale także do Turcji i Izraela.

Minister podał też, że szacunkowa wartość sprzedaży mięsa z uboju rytualnego to 1,2-1,5 mld zł, czyli - jak mówił - to znacząca produkcja. Dodał, że daje ona pracę ponad 4 tys. osób. W Polsce jest 17 rzeźni bydła oraz 12 rzeźni drobiu, w których pozyskiwane jest mięso zgodnie z obrzędami religijnymi.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że organizacje rolnicze i związki branżowe wystosowały pismo do ministra, w którym zwracają się o umożliwienie uboju rytualnego po 1 stycznia 2013 r., argumentują, że w innym przypadku utracą kontrakty i zapłacą wysokie kary za niedotrzymanie umów.

Kalemba zaznaczył, że od 1 stycznia wchodzi w życie unijne rozporządzenie dopuszczające ubój rytualny. Jak mówił, _ pojawiają się takie opinie, że jest wyższość prawa europejskiego nad krajowym i unijne rozporządzenie może obowiązywać wprost _. - _ Jednak wyjaśnianie tej procedury może trwać _ - mówił.

Według szefa resortu rolnictwa ubój rytualny jest zgodny z Traktatem o funkcjonowaniu UE, Kartą Praw Podstawowych i polską konstytucją. - _ Trzeba uszanować prawa grup wyznaniowych, gdzie ubój rytualny jest stosowany od kilku tysięcy lat _ - tłumaczył minister.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził w ubiegłym tygodniu, że sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt i przez to z konstytucją jest przepis rozporządzenia, który pozwala na rytualny ubój zwierząt przez wykrwawienie, bez wcześniejszego ogłuszenia. Trybunał orzekł, że zakwestionowany przez niego przepis straci moc 31 grudnia 2012 r. Chodzi o par. 8 ust. 2 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 2004 r. w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt. Rozporządzenie o uboju rytualnym obowiązuje od 2004 r., na szerszą skalę takie uboje są prowadzone od 2010 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Protesty w Warszawie. Dyskryminują religię? Uczestnicy manifestu nie chcą, żeby Polska stała się _ rzeźnią _ dla Europy.
"Religia nie może usprawiedliwiać cierpienia" Organizacje broniące praw zwierząt domagają się całkowitego zakazu uboju rytualnego.
Komorowski wie, co drzemie w polskiej wsi - _ Chciałem serdecznie podziękować tym, którzy potrafią w oparciu o stare, sprawdzone wzory solidarności budować nową przyszłość polskiej wsi _ - podkreśił Komorowski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)