Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Resort obrony Ukrainy gotowy do rozmów z Rosjanami

0
Podziel się:

Rozpoczynamy rozmowy, by nie dopuścić do łamania prawa - powiedział szef resortu.

Wydarzenia w Symferopolu sprzed kilku dni
Wydarzenia w Symferopolu sprzed kilku dni (PAP/EPA)

_ Rozpoczynamy rozmowy, by nie dopuścić do łamania prawa _ - powiedział szef ukraińskiego resortu obrony Ihor Teniuch po posiedzeniu rządu w Kijowie.

Teniuch poinformował, że ministerstwo obrony zanotowało fakty napaści sił radykalnych oraz żołnierzy na 10. morską bazę lotniczą w Sakach na Krymie, a także na węzeł łączności w 35. pułku rakietowym. _ - Teraz wyjechał tam na rozmowy przedstawiciel sił powietrznych Ukrainy _ - oznajmił.

Według ministra obecnie nie wolno dopuścić do prowokacji. _ - Najważniejsze, to nie ulec prowokacjom i rozwiązać tę kwestię drogą pokojową _ - podkreślił. Teniuch dodał przy tym, że łamanie ustaw ukraińskich spotka się z odpowiednią reakcją.

Podczas posiedzenia rządu minister obrony mówił, że następuje _ wzmacnianie sił i sprzętu wojskowego na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu _. _ - W ciągu ostatniej doby siły powietrzne Federacji Rosyjskiej drastycznie naruszyły przestrzeń powietrzną Ukrainy. W tym czasie wzmocniono siły o 6 tys. osób, co jest poważnym naruszeniem _ - zaznaczył Teniuch.

Dodał, że rosyjskie siły zbrojne łamiąc podjęte zobowiązania przemieściły na Krym 8 wojskowych samolotów transportowych Ił-76, 10 śmigłowców Mi-8 i Mi-24 oraz około 30 transporterów opancerzonych BTR-80. Powiedział też, że żołnierze Floty Czarnomorskiej blokują budynki administracyjne i jednostki wojskowe, a trzy rosyjskie kutry rakietowe oraz krążownik rakietowy Floty Czarnomorskiej _ Moskwa _ zbliżają się do okrętów ukraińskiej straży przybrzeżnej, dyżurujących na wodach terytorialnych Ukrainy na Morzu Czarnym.

Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin złożył do Rady Federacji, wyższej izby parlamentu, wniosek o wydanie zgody na użycie rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy w celu normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju.

Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier wezwał w sobotę Rosję do bezzwłocznego ujawnienia celów i zamiarów kryjących się za przemieszczaniem rosyjskich wojsk na Krymie. Uznał rozwój sytuacji na Ukrainie w ostatnich godzinach za niebezpieczny i wyraził opinię, że kraje europejskie powinny jak najszybciej zebrać się, by ustalić wspólne stanowisko UE.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca powiadomił w sobotę, że w poniedziałek odbędzie się posiedzenie Północnoatlantyckiej Rady Współpracy na temat Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja wysyła wojsko na Ukrainę. "To prawdziwy bunt, to dżuma" Do ukraińskich okrętów, które wyszły w morze, zbliżają się jednostki rakietowe rosyjskiej floty.
Prezydent reaguje na zajścia na Krymie W opinii prezydenta ostatnie wydarzenia stanowią zagrożenia dla stabilności w całym regionie.
Szef polskiego MSZ pilnie wraca do Polski Radosław Sikorski potwierdził oficjalnie, że na _ Krymie doszło do interwencji sił rosyjskich _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)