Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reporterzy bez Granic o wolności prasy na świecie

0
Podziel się:

Prawo do wolnej prasy jest najbardziej przestrzegane w Finlandii, Holandii i Norwegii. Najgorzej jest w Turkmenistanie, Korei Północnej i Erytreii, a także w Syrii.

Reporterzy bez Granic o wolności prasy na świecie
(DRB62/CC/Flickr)

Pogarsza się sytuacja na świecie w odniesieniu do wolności prasy. To wniosek organizacji Reporterzy bez Granic z siedzibą w Paryżu, zawarty w jej dorocznym raporcie.

Prawo do wolnej prasy jest najbardziej przestrzegane w Finlandii, Holandii i Norwegii. Najgorzej jest w Turkmenistanie, Korei Północnej i Erytreii, a także w Syrii, która jest przykładem negatywnego wpływu konfliktu na swobody obywatelskie. Autorzy raportu mówią o panującej tam - jak to ujęto _ czarnej dziurze informacyjnej _.

Bardzo źle jest w Rosji i Chinach oraz w niektórych państwach Bliskiego Wschodu.

W wielu rejonach świata ograniczenia wolności prasy wynikają z częstego nadużywania tłumaczenia o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i dotyczy to także krajów demokratycznych.

Analizą objęto 180 państw na świecie. Znacznie spadły na liście Reporterów bez Granic Stany Zjednoczone - o 13 miejsc i są na 46. pozycji. Cenzura i ograniczenia wynikają z różnych przyczyn: w Wielkiej Brytanii i USA chodzi o prerogatywy polityczne, w Turcji - o walkę z terroryzmem, w Egipcie - sprawy religijne, a w Izraelu - o interpretację konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy chcą publicznej telewizji, chociaż... Siedmiu na dziesięciu Polaków uważa, że ważne jest, aby istniała telewizja publiczna - wynika z badania TNS Polska.
Newsweek znów drukowany. Od kiedy? Od grudnia ubiegłego roku magazyn jest dostępny tylko w wersji cyfrowej. Ma się jednak stać się pismem na zasadzie prenumeraty.
Niemiecka prasa o polskiej rekonstrukcji _ Die Welt _ chwali naszą politykę zagraniczną i aktywność w polityce rodzinnej.
Kiedy dziennikarz może wystąpić w reklamie? O tym, gdzie leży granica pomiędzy tym, co wolno, a czego nie dziennikarzom, Interaktywnie.com pyta znawcę mediów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)