Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reorganizacja sądów rejonowych gotowa. Gowin przedstawi ją do akceptacji premiera

0
Podziel się:

Jarosław Gowin uważa, że jego rozporządzenie ws. reorganizacji sądów rejonowych powinno uzyskać akceptację premiera Donalda Tuska.

Reorganizacja sądów rejonowych gotowa. Gowin przedstawi ją do akceptacji premiera
(Damian Klamka/East News)

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uważa, że jego rozporządzenie ws. reorganizacji sądów rejonowych powinno uzyskać akceptację premiera Donalda Tuska i zwrócił się do szefa rządu o decyzję w tej sprawie.

Jak powiedziała rzeczniczka resortu Patrycja Loose, ministerialne rozporządzenie, zakładające przekształcenie 79 sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe innych sądów rejonowych, jest gotowe. _ - Projekt przeszedł konsultacje, a teraz czas na polityczne rozstrzygnięcie. - Minister Gowin wielokrotnie powtarzał, że jeśli nie będzie zastrzeżeń premiera, rozporządzenie podpisze _ - dodała.

Przed miesiącem projekt rozporządzenia zaakceptował Komitet Stały Rady Ministrów. Jak ujawniał wtedy Gowin, PSL-owscy członkowie komitetu opowiedzieli się przeciwko rozporządzeniu. Przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek zapowiedziano na początku 2012 r. Zmiany, które miałyby wejść w życie od 2013 r., mają - według Gowina - służyć lepszemu wykorzystaniu kadry sędziowskiej. Reorganizacja wzbudziła sprzeciw niektórych samorządów i części sędziów. Przeciw opowiedziały się: PiS, SLD i Ruch Palikota. Koalicyjny PSL chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów poprzez rozporządzenie.

Gowin uważa zarzuty niekonstytucyjności za bezpodstawne. Jak mówił przed miesiącem, reforma nie zmierza do likwidacji sądów, tylko do ich przekształcenia w wydziały zamiejscowe. _ - Chodzi o to, żeby sędziowie z tych wydziałów zamiejscowych, wtedy, kiedy będą mieli wolny czas - a mają dużo wolnego czasu - odciążali swoich kolegów z innych sądów _ - tłumaczył. Według niego obecnie na ok. 7 tys. sędziów zatrudnionych w sądach rejonowych połowa to sędziowie funkcyjni: prezesi, wiceprezesi czy szefowie wydziałów - czasem jednoosobowych. Reorganizacja sądownictwa rejonowego została już zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego przez Krajową Radę Sądownictwa. Nie wiadomo, kiedy TK rozpozna skargę.

Czytaj więcej w Money.pl
Pawlak: "Niech Gowin wrzuci na luz" PSL chce przedstawić obywatelski projekt blokujący reorganizację sądów.
"Te sądy są sprawiedliwe. Musimy ich bronić" _ Mamy odwagę - będąc w koalicji rządowej - powiedzieć ministrowi Gowinowi "nie" _.
Klapa Gowina. Nie przekonał ludowców Ludowcy sprzeciwiają się tym planom, bo uważają, że to wstęp do likwidacji powiatów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)