Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Reorganizacja sądów rejonowych. "Front obrony prezesów przeciw zmianom"

0
Podziel się

Minister sprawiedliwości ze spokojem czeka na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który rozpatruje, czy miał prawo do reorganizacji sądownictwa rejonowego.

Reorganizacja sądów rejonowych. "Front obrony prezesów przeciw zmianom"
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEseSKid

Ponadpartyjny front obrony prezesów sądów - tak określa przeciwników zmian w sądownictwie minister sprawiedliwości. Jarosław Gowin tłumaczył w radiowej Trójce, że wprowadzona przez niego reorganizacja sieci sądów rejonowych prowadzi do ograniczenia liczby sędziów pełniących funkcje prezesów czy wiceprezesów.

Na 7 tysięcy sędziów sądów rejonowych, 3,2 tysiące to funkcyjni, prezesi albo wiceprezesi. Gowin zapewnił, że ze spokojem czeka na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który rozpatruje, czy minister sprawiedliwości miał prawo do reorganizacji sądownictwa rejonowego.

Jarosław Gowin odniósł się też do zgody rządu na przyjęcie Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Minister sprawiedliwości, który był przeciwnikiem dokumentu, stwierdził że całkowicie satysfakcjonują go zastrzeżenia, które przyjął rząd wraz z konwencją. Chodzi między innymi o zapewnienie stosowania konwencji w zgodzie z ustawą zasadniczą. Gowin stwierdził, że ostatecznie przeszła wersja idąca jeszcze dalej niż proponowana przez niego i ministra pracy i polityki społecznej.

bEseSKif

Minister Gowin nie chciał ujawnić, kto stoi za treścią przyjętego przez rząd oświadczenia. Polecił by w sprawie przebiegu obrad Rady Ministrów pytać premiera.

Czytaj więcej w Money.pl
To ciche porozumienie rządu i PiS-u Posłowie PSL, SLD, Ruchu Palikota i Solidarnej Polski uważają, że sejmowe prace nad ustawą o sądach są celowo opóźniane.
Chwalą się, że uratowali 51 sądów Ludowcy chcą, by resort sprawiedliwości całkowicie wycofał się ze swojej reformy.
"Dzisiaj w Polsce kradnie się miliony" - _ Nie znam drugiej tak bizantyjskiej struktury na świecie, gdzie co drugi jest szefem _ - oburza się Jarosław Gowin.
bEseSKiG
KOMENTARZE
(0)