Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reorganizacja sądów. Krajowa Rada Sądownictwa: Poczekać na decyzję Trybunału

0
Podziel się:

Rada przypomniała złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy minister sprawiedliwości miał prawo przeprowadzić reorganizację sądów poprzez rozporządzenie.

Reorganizacja sądów. Krajowa Rada Sądownictwa: Poczekać na decyzję Trybunału
(Mikdam/Dreamstime)
bESwZpBx

Krajowa Rada Sądownictwa uważa za celowe, by Jarosław Gowin przesunął wejście w życie rozporządzenia w sprawie reorganizacji sądów do czasu wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w tej sprawie. Za takim stanowiskiem głosował m.in. poseł PO Krzysztof Kwiatkowski.

_ Krajowa Rada Sądownictwa wyraża głęboką troskę w związku z pojawiającymi się niepokojącymi sygnałami środowiska sędziowskiego dotyczącymi prawidłowego funkcjonowania sądów rejonowych po wejściu w życie rozporządzeń ministra sprawiedliwości _ - czytamy w stanowisku KRS przyjętym w głosowaniu 13 grudnia. Stanowisko przekazał PAP jeden z członków Rady.

W opinii Rady _ podstawowym zagrożeniem _ jest rozbieżna interpretacja jednego z zapisów ustawy o ustroju sądów powszechnych, który przewiduje możliwość przeniesienia sędziego bez jego zgody w inne miejsce służbowe w przypadku likwidacji stanowiska na skutek reorganizacji sądów.

bESwZpBz

Rada przypomniała też, że złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy minister sprawiedliwości miał prawo przeprowadzić reorganizację sądów poprzez rozporządzenie. Zaznaczyła, że _ celowe jest _, by przesunął on termin wejścia w życie tego rozporządzenia do czasu wydania wyroku przez TK.

W głosowaniu Rady wzięło udział 14 jej członków, w tym były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski (PO). Zgodnie z informacjami PAP ze źródeł zbliżonych do KRS stanowisko przyjęto jednomyślnie.

Kwiatkowski potwierdził, że głosował za przyjęciem stanowiska. Podkreślił, że podczas obrad KRS pojawiła się propozycja zapisu o wycofaniu rozporządzenia przez ministra sprawiedliwości, sam jednak złożył inną propozycję.

- _ Wniosek, który złożyłem, mówił o zawieszeniu, a nie o wycofaniu się _ - tłumaczył były minister sprawiedliwości. Jak podkreślił, w stanowisku ostatecznie nie ma mowy o wycofaniu się przez ministra z rozporządzenia, lecz o zawieszeniu rozporządzenia do czasu wyroku TK.

bESwZpBF

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/169/m243369.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/reorganizacja;sadow;dzieli;platforme,213,0,1193429.html) *Sprzeciwiają się "gowinizacji prawa". Co dalej? * _ Wstyd, panie ministrze. Ile razy jeszcze izba będzie musiała ratować wymiar sprawiedliwości przed pańską pozytywną szajbą? _ Krajowa Rada Sądownictwa przypomniała w swojej opinii, że trwają prace legislacyjne nad ustawowym uregulowaniem organizacji sądów (Sejm zajmuje się projektem obywatelskim, którego celem jest blokada przygotowanej przez Gowina reorganizacji).

Według Kwiatkowskiego zarówno projekt ustawy, jak i rozporządzenie Gowina i tak będzie musiało być zgodne z wyrokiem TK. - _ By uniknąć zamieszania, uważam, że najkorzystniejszym scenariuszem jest poczekanie z decyzjami _ - zaznaczył.

- _ Ta moja wypowiedź jest nie na rękę wszystkim. Zarówno trochę ministerstwu, które podpisało rozporządzanie, jak i tym, którzy forsują dzisiaj rozwiązanie ustawowe _ - przekonywał.

Rada zaapelowała też do sędziów znoszonych sądów _ o zachowanie należytej dbałości o wizerunek i godność urzędu sędziego _ przy wyrażaniu opinii.

bESwZpBG

W tym tygodniu _ Gazeta Wyborcza _ napisała, że 74 sędziów z likwidowanych sądów nie godzi się na zmiany i chce przejść w stan spoczynku. Prawo do przejścia w stan spoczynku gwarantuje sędziom konstytucja, a zgodę zawsze musi wydać minister sprawiedliwości. Według _ Gazety _ Gowin odrzucił już 61 wniosków.

Kwiatkowski zaznaczył, że podziela zaniepokojenie Rady w związku z sytuacją, w której _ trzydziestokilkuletni sędzia przechodzi w stan spoczynku _. - _ Uważam, że to jest sytuacja niemoralna i rzutująca na wizerunek całego sądownictwa _ - wyjaśnił.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/169/m243369.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/reorganizacja;sadow;rejonowych;front;obrony;prezesow;przeciw;zmianom,214,0,1209814.html) *Gowin: Front obrony prezesów nie chce zmian * Minister sprawiedliwości ze spokojem czeka na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który rozpatruje, czy miał prawo do reorganizacji sądownictwa rejonowego. Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez Gowina na początku października od 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych - sąsiednich sądów.

W reakcji na zapowiedzi tych zmian we współpracy z PSL przygotowano obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych. Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły ponadto dwa wnioski: grupy posłów PSL oraz wspomniany Krajowej Rady Sądownictwa.

bESwZpBH

W czwartek Jarosław Gowin o swojej reformie po raz kolejny rozmawiał w Sejmie z politykami PSL. - _ Mówię wprost - za tym pójdą wnioski o likwidację komend powiatowych policji, potem pewnie straży pożarnej, potem urzędów skarbowych, a na końcu pewnie powiatów _ - powiedział szef klubu ludowców Jan Bury. Jego zdaniem minister sprawiedliwości jest odpowiedzialny _ za uruchomienie lawiny, która spowoduje likwidację 79 powiatów _.

Ponadto - według Burego - efektem reformy Gowina będzie likwidacja prokuratur rejonowych.

Gowin w rozmowie z PAP nie zgodził się z tą oceną. Zaznaczył, że decyzje w sprawie istnienia prokuratur, a także komend policji są niezależne od jego _ akcji reorganizacji sądów _. - _ Przypomnę, że ja nie likwiduję żadnego sądu _ - dodał.

Obecny na spotkaniu z ministrem poseł PSL Piotr Zgorzelski zapowiedział z kolei w rozmowie, że będzie przekonywał prezesa PSL, wicepremiera Janusza Piechocińskiego do złożenia na posiedzeniu rządu wniosku o unieważnienie rozporządzenia ministra sprawiedliwości. Jak przypomniał, taki wniosek złożył wcześniej poprzedni wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Propozycja ta nie została jednak rozpatrzona.

bESwZpBI
Czytaj więcej w Money.pl
Chwalą się, że uratowali 51 sądów Ludowcy chcą, by resort sprawiedliwości całkowicie wycofał się ze swojej reformy.
To ciche porozumienie rządu i PiS-u Posłowie PSL, SLD, Ruchu Palikota i Solidarnej Polski uważają, że sejmowe prace nad ustawą o sądach są celowo opóźniane.
Gowin nie ugnie się przed sędziami - To bunt garstki - mówił minister sprawiedliwości i przekonywał, że Polacy maja prawo oczekiwać więcej od władzy sądowniczej.
bESwZpCa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)