Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reorganizacja sądów jest potrzebna? Minister tłumaczy

0
Podziel się:

- Nie znam drugiej tak bizantyjskiej struktury na świecie, gdzie co drugi jest szefem - oburza się Jarosław Gowin.

Reorganizacja sądów jest potrzebna? Minister tłumaczy
(Damian Klamka/East News)
bECgGHZx

Jarosław Gowin zaprzecza jakoby sędziowie buntowali się przeciwko jego rządom. Podkreślił jednocześnie, że proponowane zmiany w sądownictwie nie doprowadzą do masowych zwolnień w tym środowisku.

Minister sprawiedliwości przypomniał, że jego zamiarem jest lepsze wykorzystanie ludzi, zatrudnionych w wymiarze sprawiedliwości.

_ - Ta reorganizacja jest potrzeba. Przypomnę, że na 7 tysięcy sędziów sądów rejonowych prawie 3,5 tysiąca to są funkcyjni prezesi, wiceprezesi, przewodniczący wydziałów. Nie znam drugiej tak bizantyjskiej struktury na świecie, gdzie co drugi jest szefem _ - mówił.

bECgGHZz

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JAROSŁAWA GOWINA:

Źródło: IAR

_ - Mamy dzisiaj do czynienia z plagą przestępstw finansowych. Rzadko się już dzisiaj zdarza, że ktoś w masce napada na banki i kradnie 15 tys. zł. Coraz częściej zdarza się, że autorami przestępstw są przestępcy w białych kołnierzykach: prawnicy, ekonomiści, przedsiębiorcy, którzy drogą rozmaitych machinacji finansowych kradną z banków nie kilkanaście tysięcy, a milionów _- dodał.

Jarosław Gowin uważa, że wymiar sprawiedliwości stoi przed nowymi zagrożeniami. Jednym z nich mają być tak zwani przestępcy _ w białych kołnierzykach _. W związku z tym należy dostosować polskie prawo do współczesnych wymogów, stąd projekt zmian w prokuraturze i w procesach karnych.

bECgGHZF

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JAROSŁAWA GOWINA:

Źródło: IAR

Wzorem ma tu być system prawny Wielkiej Brytanii, w której sprawy sądowe są przeprowadzane szybko i sprawnie. Jednocześnie śledczy mają mieć możliwość regularnego informowania społeczeństwa o swej działalności. Dzięki temu działalność prokuratury będzie bardziej przejrzysta - dodał Gowin. Jarosław Gowin poinformował, że na te zmiany ma być przeznaczona kwota około 200 milionów złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin nie uległ. Jest podpis pod reformą Minister sprawiedliwości był ostro krytykowany m.in. przez koalicyjny PSL.
"Rażące uchybienia". Po kontroli w Gdańsku Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin nie wykluczył kolejnych postępowań dyscyplinarnych.
Gowin ogłasza zmiany w prokuraturze Minister zapowiedział wzmocnienie kontroli nad prokuratorami oraz _ wyznaczanie przez rząd kierunków polityki karnej _.
bECgGIaa
KOMENTARZE
(0)