Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reorganizacja sądów dzieli Platformę

0
Podziel się:

Wstyd, panie ministrze. Ile razy jeszcze izba będzie musiała ratować wymiar sprawiedliwości przed pańską pozytywną szajbą?

Reorganizacja sądów dzieli Platformę
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
bECLflVN

Obywatelski projekt ustawy, która ma zablokować reorganizację sądów przygotowaną w resorcie sprawiedliwości, trafił do dalszych prac w sejmowej komisji sprawiedliwości. W dzisiejszej debacie w Sejmie żaden klub nie wniósł o jego odrzucenie.

Obywatelska propozycja wyszczególnia wszystkie istniejące obecnie sądy wraz z ich okręgami. Przedstawiciel komitetu inicjatywy ustawodawczej mec. Wojciech Błaszczyk prezentując projekt, powiedział, że impulsem do jego opracowania stały się zamierzenia resortu sprawiedliwości dotyczące zniesienia niektórych sądów rejonowych.

_ - Propozycje likwidacji sądów rejonowych odbierane są, być może wbrew intencjom ich autorów, jako zapowiedź degradacji polskiej prowincji _ - zaznaczył.

bECLflVP

Na mocy podpisanego na początku października przez ministra Jarosława Gowina rozporządzenia od 1 stycznia 2013 r. 79 sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych - sąsiednich sądów.

Pomysł tej reformy wywołał sprzeciw wśród samorządowców z miejscowości, w których znajdują się sądy przeznaczone do zniesienia. Krytycy reorganizacji oceniają ponadto, że określanie okręgów sądowych w rozporządzeniu jest niekonstytucyjne. Do TK trafiły już dwa wnioski - grupy posłów PSL i Krajowej Rady Sądownictwa - o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą upoważnienia ministra sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia.

Robert Kropiwnicki (PO) mówił, że jego klub opowiada się za dalszymi pracami nad obywatelskim projektem, bo _ dobro i efektywność władzy sądowniczej jest ważna dla nas wszystkich _. _ - Do tego należy sprowadzić dyskusję, a nie do tego, czy sąd ma być w tym, czy innym miejscu _ - powiedział.

Kropiwnicki oświadczył, że zmiany organizacyjne sądów są konieczne, ale dodał, że nie wie, czy według tego, co proponuje Gowin, czy według projektu obywatelskiego. Podkreślił, że zdecyduje o tym ostatecznie Trybunał Konstytucyjny.

bECLflVV

Stanisław Piotrowicz (PiS) argumentował, że jego partia popiera obywatelski projekt, bo _ docenia inicjatywy obywatelskie; bo parlament nie może być głuchy na to, co płynie od narodu _. Dodał, że cieszy się, iż PO zmieniła stanowisko w całej sprawie, bo wcześniej była za tym, by _ minister jednym pociągnięciem długopisu likwidował sądy w Polsce _. _ Zastanawiam się, na ile to szczera intencja, a na ile wybieg koniunkturalny _ - oświadczył. Jego zdaniem o tym, gdzie mają być sądy, musi decydować parlament, a nie władza wykonawcza.

Michał Kabaciński (Ruch Palikota) podkreślił, że sprzeciwia się _ gowinizacji prawa _. _ - Co się takiego stało, że to rozporządzenie uważacie za błąd? _ - pytał posłów PO. _ - Modne jest dziś mieć w nosie prawo, ale własną partię? Wstyd, panie ministrze _ - oświadczył. _ - Ile razy jeszcze izba będzie musiała ratować wymiar sprawiedliwości przed pańską pozytywną szajbą? _ - pytał Gowina (nieobecnego wtedy na sali).

Jan Bury (PSL) mówił, że Gowinowi udało się zjednoczyć opozycję i koalicję. _ - Cieszymy się, że w PO są rozsądni ludzie, którzy nie mogą zrozumieć intencji swego ministra _ - oświadczył. Uznał rozporządzenie MS za sprzeczne z konstytucją. _ - Nie odzierajmy polskiej prowincji z resztek dumy _ - dodał. Zaapelował, aby projekt uchwalić jeszcze w tym roku.

Rozporządzenie Gowina nie jest jasne i zawiera poważne wady prawne - oceniał w imieniu SLD Ryszard Kalisz. _ - To jest psucie mechanizmów tworzenia prawa; tak się po prostu nie robi _ - podkreślał poseł.

bECLflVW

Według Beaty Kempy (Solidarna Polska) rozporządzenie ministra godzi w konstytucyjną zasadę równego dostępu obywateli do prawa i nie naprawi sytuacji polskiego sądownictwa. Jej zdaniem premier w tej sprawie _ chciał pograć z PSL _.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski odpowiadał posłom, że rozwiązanie opracowane przez resort i dotyczące reorganizacji sądów jest zgodne z konstytucją. - _ Kiedy minister sprawiedliwości proponuje reformę organizacyjną sądownictwa, to nie czyni tego w perspektywie zamachu na Polskę lokalną, ale czyni to w perspektywie wykonania swego głównego obowiązku, jakim jest sprawne zarządzanie wymiarem sprawiedliwości _ - wskazał.

Podczas popołudniowej konferencji prasowej minister sprawiedliwości przekonywał: _ Ten, tak zwany projekt obywatelski, służy interesom lokalnych elity małych powiatów. Służy zachowaniu blisko 100 stanowisk prezesów sądów _. Zapewnił, że w wyniku reorganizacji żaden sąd nie zniknie. _ Wszędzie będą się odbywały rozprawy, tylko nie będzie 79 stanowisk prezesów sądów _ - powiedział. Poinformował, że na 7 tys. sędziów pracujących w sądach rejonowych prawie połowa to sędziowie funkcyjni - prezesi, wiceprezesi i przewodniczący wydziałów.

Obywatelski projekt ustawy opracowany został w końcu maja. Przy wsparciu m.in. PSL zebrano pod nim 150 tys. podpisów. Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2013 r. - tym samym uniemożliwiłby przewidzianą reorganizację sądów w drodze rozporządzenia.

bECLflVX

Poza wyszczególnieniem wszystkich sądów w projekcie przewidziano też, że minister sprawiedliwości co pięć lat miałby przedkładać Sejmowi informację o funkcjonowaniu okręgów sądowych wraz z ewentualnymi propozycjami zmian tego podziału, nie mógłby być on już jednak modyfikowany rozporządzeniem.

W październiku Krajowa Rada Sądownictwa w wydanej opinii oceniła, że obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych jest _ przejawem troski o zgodność podstawy prawnej funkcjonowania sądów powszechnych z konstytucją _.

Czytaj więcej w Money.pl
Platforma przeforsowała zmiany wbrew PSL Komitet Stały Rady Ministrów poparł pomysły Jarosława Gowina w sprawie reorganizacji sądów rejonowych. Ludowcy zapowiadają akcje protestacyjne.
Minister: Mam rację, oczekuję lojalności Posłowie PO sprzeciwiają się pomysłom Jarosława Gowina. Kolejny rozłam w partii?
Platforma przeciw Gowinowi? Grupiński: "Nie pytał klubu o zdanie" PSL złożyło w Sejmie obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych.
bECLflWq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)