Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
03.04.2012 22:21

Religia w Rosji. Od jesieni "religie i etyka"

Podstawy kultur religijnych i etyki świeckiej - to przedmiot, który ma się od jesieni znaleźć w programie nauczania we wszystkich szkołach o profilu ogólnokształcącym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ Podstawy kultur religijnych i etyki świeckiej _ - to przedmiot, który ma się od jesieni znaleźć w programie nauczania we wszystkich szkołach o profilu ogólnokształcącym._ _

_ - Studiowanie przez uczniów podstaw kultur religijnych stanie się efektywnym sposobem zwiększenia tolerancji, wzajemnego zrozumienia między przedstawicielami różnych wyznań i narodowości we współczesnym społeczeństwie rosyjskim _ - powiedział członek Rady Międzyreligijnej Federacji Rosyjskiej Roman Bagdasarow podczas tzw. okrągłego stołu w Moskwie.

Zdaniem specjalisty dzieci w szkole należy zapoznawać z podstawowymi tradycjami różnych religii, zasadami zachowania w różnych świątyniach, w synagogach, meczetach, dacanach, a także wyjaśniać, jakie powinny być stosunki wzajemne między reprezentantami rożnych kultur i narodowości. Z poglądem o konieczności zaszczepiania od dzieciństwa nawyku traktowania z szacunkiem własnej i cudzych religii zgodzili się i inni uczestnicy spotkania.

Naczelny rabin Rosji Adolf Szajewicz z żalem zauważył, że obecnie większość społeczeństwa rosyjskiego - zarówno młodzież, jak i starsze pokolenie - kiepsko zna swą tradycję religijną, co jest związane przede wszystkim z latami ateizmu.

Na początku lutego rząd rosyjski zatwierdził plan wprowadzenia w roku szkolnym 2012/2013 zajęć z podstaw kultur religijnych i etyki.

Projekt pilotażowy tych zajęć zasygnalizował w roku 2009 prezydent Dmitrij Miedwiediew na spotkaniu z przedstawicielami tradycyjnych wyznań, którymi na terenie Rosji są poza prawosławiem islam, buddyzm i judaizm. W programie pilotażowym uczestniczyli uczniowie niższych klas ok. 12 000 szkół na terenie całego kraju.

Czytaj więcej o sytuacji w Rosji w Money.pl
Rosjanie wykreślili nasz port. Co na to Polska? Gdański Naftoport został wykreślony z listy portów do eksportu rosyjskiej ropy po tym, jak uruchomiono nowy terminal Ust Ługa nad Zatoką Fińską.
Pali się najwyższy wieżowiec w Europie Trwa akcja gaszenia pożaru, który wybuchł dziś wieczorem w Moskwie na budowie wieżowca, który po ukończeniu ma być najwyższym tego typu budynkiem w Europie.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz