Notowania

prezydent
16.06.2014 22:34

Rekordowe notowania prezydenta, ale Sejm...

Trzy czwarte Polaków dobrze ocenia działalność Bronisława Komorowskiego - podaje najnowszy sondaż CBOS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Patryk Ptak/REPORTER)

Trzy czwarte Polaków dobrze ocenia działalność Bronisława Komorowskiego - podaje najnowszy sondaż CBOS. Źle o pracy prezydenta wypowiada się 15 procent badanych. Negatywną ocenę o pracy Sejmu ma 60 procent Polaków, dobrą - 23 procent.

Odsetek obywateli wypowiadających się z uznaniem o prezydenturze Komorowskiego wzrósł od maja o 8 pkt proc. (z 67 proc.). Jednocześnie ubyło osób niezadowolonych (spadek o 4 pkt, z 19 proc.) oraz niepotrafiących ustosunkować się do działalności głowy państwa (spadek o 4 pkt, z 14 proc.).

CBOS zwraca uwagę, że rekordowo wysokie notowania głowy państwa mogą być związane z pełnieniem przez Komorowskiego funkcji gospodarza w trakcie obchodów 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku, uroczystości, których dużą rangę potwierdzała obecność przywódców niektórych państw europejskich oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy.

CBOS spytał też ankietowanych o działalność parlamentu. Od maja minimalnie poprawiły się notowania Sejmu. Odsetek niezadowolonych z pracy posłów zmniejszył się o 3 pkt proc. (do 60 proc.) i o tyle samo zwiększył się odsetek osób oceniających ją pozytywnie (wzrost z 20 do 23 proc.).

Opinie odnoszące się do działalności izby wyższej pozostają stabilne. Senat dobrze ocenia 25 proc. obywateli (wzrost o 1 pkt proc.), a źle - podobnie jak w ubiegłym miesiącu - 46 proc.

Respondenci byli też pytani o funkcjonowanie samorządu. Jak zauważa CBOS, oceny dotyczące działania samorządów są stosunkowo stabilne. Niemal sześciu na dziesięciu badanych (59 proc., od marca spadek o 3 pkt proc.) dobrze ocenia działalność władz lokalnych w swojej miejscowości, natomiast blisko jedna trzecia (30 proc.) jest z niej niezadowolona (wzrost o 1 pkt proc.).

Pozytywnie o samorządach częściej mówią mieszkańcy wsi niż miast, a także osoby lepiej sytuowane. Badani z większych miast (100 tys. mieszkańców i więcej) relatywnie rzadziej potrafią dokonać ich oceny. Ponadto wśród mieszkańców największych aglomeracji dobre oceny władz lokalnych są deklarowane najrzadziej.

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5-11 czerwca na liczącej 1044 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak Polacy oceniają pracę posłów i senatorów? Najnowszy sondaż CBOS przynosi również odpowiedzi na pytania, jak postrzegamy prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz związkowców.
Najlepsze w historii notowania prezydenta Większość Polaków źle ocenia pracę posłów (63 procent), a pracę senatorów połowa badanych, jednak notowania obu izb w marcu poprawiły się.
Tak Polacy oceniają najważniejszych polityków Dobrą opinię na temat działań prezydenta Bronisława Komorowskiego ma 65 proc. ankietowanych, negatywną - 20 proc. Pracę posłów źle ocenia 66 proc. badanych, dobrze - 17 proc. - wynika z sondażu CBOS.
Tagi: prezydent, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz