Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
refundacja leków
26.11.2012 18:26

Refundacja leków w Polsce. Pacjenci przepłacają za antybiotyki

Pacjenci często płacą 100 procent za antybiotyki, chociaż są ubezpieczeni i powinni otrzymać lek ze zniżką.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sjlocke/iStockphoto)

Pacjenci często płacą 100 procent za antybiotyki, chociaż są ubezpieczeni i powinni otrzymać lek ze zniżką. Lekarze obawiają się, że jeżeli wypiszą antybiotyk z refundacją bez wykonania antybiogramu, w przypadku kontroli z NFZ będą płacić karę.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz przyznał, że lekarze bardzo często wypisują antybiotyki ze stuprocentową odpłatnością.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podkreślił, że aby wypisać antybiotyk ze zniżką lekarz nie musi wykonać posiewu i robić antybiogramu. Z kolei wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł podkreślił, że lekarzy obowiązuje ustawa refundacyjna, minister zdrowia interpretacją nie zmienia przepisów ustawy.

Wiceprezes Radziwiłł wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującą od początku roku ustawą refundacyjną lek może być refundowany tylko w zarejestrowanych wskazaniach. - _ W przypadku antybiotyków, jeżeli w dokumentach rejestracyjnych zaznaczono, że lek ma być stosowany przeciwko konkretnej bakterii, to znaczy że zastosowanie bez antybiogramu, nie będzie refundowane _ - dodał Radziwiłł.

Czytaj więcej w Money.pl
Eksperci krytykują, ministerstwo zadowolone Ceny leków zostały obniżone, zwiększyła się ich dostępność - przekonuje wiceminister zdrowia.
Te leki też będą refundowane. Od dziś To ostatnia aktualizacja listy w tym roku.
Będzie łatwiej pacjentom onkologicznym Projekt nowej listy leków refundowanych nie przynosi rewolucyjnych zmian - oceniają eksperci.
Tagi: refundacja leków, leki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz