Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
refundacja in vitro
22.10.2012 14:17

Refundacja in vitro w Polsce. Tusk podjął ostateczną decyzję

Premier podkreślił, że najważniejsze jest dla niego bezpieczeństwo pacjentów oraz zarodków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

*Zapłodnienie in vitro będzie refundowane w ramach trzyletniego programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia. Zapowiedział to premier Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem resortu zdrowia Bartoszem Arłukowiczem. *

Premier wyjaśniał, że zanim powstanie ustawa o in vitro, minie jeszcze wiele czasu, tymczasem program zdrowotny ruszy już od połowy przyszłego roku. Od lipca do końca przyszłego roku programem miałoby zostać objętych 15 tysięcy par. Donald Tusk zwrócił uwagę na zakładane efekty wdrożenia programu.

- _ Równość ze względu na koniec dyskryminacji finansowej. Zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów poprzez opisanie procedury i egzekwowanie tej procedury. Przynajmniej w tych klinikach i ośrodkach, które będą chciały korzystać z możliwości finansowania przez państwo samego obiegu. Po trzecie zapewnimy zdecydowanie większą ochronę dla zarodków, tych niewykorzystanych, w porównaniu do stanu dzisiejszego _ - wyliczał premier.

POSŁUCHAJ PREMIERA:

Donald Tusk zwracał uwagę na obecną _ wolną amerykankę _ w sprawach in vitro.

-_ Nie można przedłużać tej niezdrowej sytuacji, w której niepewne jest bezpieczeństwo pacjentów i bezpieczeństwo zarodka. Czyli niszczenie zarodków po wykonaniu procedury. Chcemy temu także zapobiec lecz jednak najbardziej chcemy zapobiec tej niesprawiedliwej sytuacji, że in vitro jest dostępne tylko dla ludzi względnie zamożnych _ - tłumaczył Donald Tusk.

POSŁUCHAJ PREMIERA:

Jak mówił premier, przez pierwsze półrocze funkcjonowanie programu, od lipca do końca 2013 roku, jego koszty wyniosą około 50 milionów złotych.

Problem bezpłodności dotyczy w Polsce miliona 300 tysięcy par.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński znalazł sposób na Tuska O tym, co może pogrążyć rząd, pisze Maciej Czujko.
Schetyna o in vitro: To była sugestia premiera Wiceszef PO Grzegorz Schetyna ujawnia, do czego premier namawiał partyjnych konserwatystów.
Kaczyński rozlicza Tuska. Co mu radzi? - _ Nie mogą naprawiać sytuacji gospodarczej ci, którzy ją popsuli. Nie mogą, bo są niewiarygodni _ - uważa prezes PiS.
Tagi: refundacja in vitro, in vitro, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz