Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma sprzeczna z konstytucją. Pat w Turcji

0
Podziel się:

Reforma przewiduje powiększenie składu Wysokiej Rady Sędziów i daje rządowi decydującą rolę przy mianowaniu członków Trybunału Konstytucyjnego.

premier Recep Tayyip Erdogan
premier Recep Tayyip Erdogan (Polaris/East News)
bEEEusjp

Turecka Wysoka Rada Sędziów potępiła jako _ niezgodny z konstytucją _ projekt reformy, która daje rządowi instrumenty skutecznej kontroli nad wymiarem sprawiedliwości. _ Projekt jest sprzeczny z zasadami rządzącymi państwem prawa _ - oświadczyła Rada.

_ - Rząd chce podporządkować Radę, jedną z najważniejszych instytucji tureckiego sądownictwa, Ministerstwu Sprawiedliwości _ - twierdzi Rada, przypominając, że następuje to w trzy tygodnie po głośnym skandalu polityczno-finansowym, który wstrząsnął Turcją.

Projektem reformy przygotowanym w szybkim tempie przez rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zajęła się komisja parlamentarna.

bEEEusjr

Reforma przewiduje powiększenie składu Wysokiej Rady Sędziów i daje rządowi decydującą rolę przy mianowaniu członków Trybunału Konstytucyjnego.

Ogłoszenie projektu rządowego nastąpiło bezpośrednio po bezprecedensowej czystce w tureckiej policji, która prowadzi dochodzenie w sprawie przypadków korupcji na wielką skalę.

W jego przebiegu aresztowano około dwudziestu osobistości zbliżonych do rządu i zdymisjonowano trzech ministrów.

Premier Recep Tayyip Erdogan uważa, że policja jest głęboko infiltrowana przez członków ruchu Hizmet, na którego czele stoi kaznodzieja Fethullah Gulen, który wyjechał do USA i prowadzi od pewnego czasu otwartą wojnę z Erdoganem.

bEEEusjx

W toku rozpoczętej w połowie grudnia czystki w aparacie policyjnym tureckie MSW zwolniło z pracy w samej stolicy, Ankarze, 350 funkcjonariuszy, w tym 80 komisarzy. Byli oni zaangażowani w dochodzenia w sprawach o korupcję na różnych szczeblach aparatu rządowego.

Wśród aresztowanych byli synowie dwóch ministrów, m.in. byłego szefa MSW.

Premier Erdogan powiedział ostatnio, że cała ta operacja policyjna jest _ konspiracyjnym działaniem _ organów wymiaru sprawiedliwości przeciwko jego rządowi.

Zapewnił też, że oczyści kraj z _ band, które pod przykrywką religii próbują ustanowić w Turcji państwo równoległe _.

bEEEusjy

Nawiązywał w ten sposób do wpływów organizacji religijnej Gulena w strukturach władzy.

W ubiegłym tygodniu jeden z deputowanych rządzącej AKP poinformował, że dysponuje listą 2 000 osób _ stanowiących państwo w państwie _, związanych z tą organizacją i zajmujących stanowiska w aparacie władzy.

Ta wypowiedź parlamentarzysty została zdementowana przez samego premiera Erdogana.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka amnestia dla oficerów? Jest deklaracja Turecki rząd nie bierze pod uwagę generalnej amnestii dla setek oficerów skazanych w dwóch ostatnich procesach za udział w spisku przeciwko rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana.
Wojsko zaskarżyło decyzję tureckiego sądu Wyrok ten uznano za przejaw cywilnej dominacji nad wszechwładną niegdyś armią.
Stłumiony antyrządowy protest w Stambule W wyniku afery korupcyjnej, która wybuchła 17 grudnia, aresztowano 24 osoby, w tym synów dwóch ministrów. Erdogan zmuszony był przeprowadzić rekonstrukcję rządu i wymienić 10 ministrów.
bEEEusjS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)