Notowania

reforma
29.11.2012 20:28

Reforma specsłużb. Ministrowie mają pomysły

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w najbliższych dniach spotka się z ministrami spraw wewnętrznych i obrony narodowej, żeby omówić plany zmian w służbach specjalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Premier zapowiedział, że _ chyba jeszcze w tym tygodniu _, a najpóźniej _ na początku przyszłego tygodnia _ odbędzie się spotkanie z szefami MSW i MON na temat zmian w służbach specjalnych.

_ - To nie jest jakieś sensacyjne spotkanie. Cyklicznie omawiamy to, jak poprawić pracę służb. O wnioskach z tego spotkania państwa poinformujemy - szczególnie o wnioskach legislacyjnych, jeśli pojawią się już po tym spotkaniu _ - powiedział Tusk.

W listopadzie miał zakończyć prace zespół powołany przez premiera, który zajął się opracowaniem kierunków zmian w służbach specjalnych. Powołanym w połowie września zespołem kierują wspólnie szef MSW Jacek Cichocki i szef MON Tomasz Siemoniak.

_ - Spodziewamy się w ciągu najbliższych dni, tak jak premier zapowiedział, spotkania, które pozwoli wybrać warianty, zwłaszcza te, które będą dotyczyły pewnych propozycji legislacyjnych. Myślę, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni będziemy gotowi z takimi rekomendacjami, które też zapewne będą przedstawione opinii publicznej _ - powiedział natomiast Siemoniak.

Szef MON powiedział też, że warianty, które zespół przedstawi premierowi, będą dotyczyły nadzoru nad służbami, ich struktury i zadań.

O potrzebie zmian w ABW premier mówił w Sejmie już pod koniec sierpnia po sprawie Amber Gold. - _ To jest prawdopodobnie już jednoznaczna wskazówka, że ABW trzeba przebudować jednoznacznie w stronę służby informacyjnej, a nie konkurującej z innymi służbami policyjnymi _ - oświadczył wtedy Tusk.

W połowie listopada premier ponownie mówił, że konieczne są zmiany zmierzające do przekształcenia ABW w służbę specjalną o bardziej informacyjnym, a nie śledczym charakterze. Dodał, że chodzi o to, aby po zmianach Agencja nie w każdej sytuacji dublowała działania policji, CBŚ czy CBA.

Czytaj więcej w Money.pl
Deregulacja w Sejmie. Precedensowa decyzja Za trzy tygodnie, 10 i 11 grudnia, ma odbyć się wysłuchanie publiczne w sprawie projektu częściowo lub całkowicie deregulującego dostęp do 50 zawodów.
Będzie trzeba powtarzać sprawy sądowe? Przygotowana przez resort sprawiedliwości reforma sądownictwa nie będzie skutkować ponownym rozpoczynaniem prowadzonych spraw - zapewnił Jarosław Gowin.
Minister: Mam rację, oczekuję lojalności Posłowie PO sprzeciwiają się pomysłom Jarosława Gowina. Kolejny rozłam w partii?
Tagi: reforma, specsłużby, cba, cbś, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz