Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma sądownictwa. "Będę dalej reprezentował normalnych obywateli"

0
Podziel się:

Szef klubu PO: Reforma sądów powszechnych jest szkodliwa. PSL: Będzie walka w Sejmie.

Reforma sądownictwa. "Będę dalej reprezentował normalnych obywateli"
(Reporter Poland)
bFghHGIB

Minister Jarosław Gowin cieszy się z decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał wydane przez niego rozporządzenie w sprawie reorganizacji sądów za konstytucyjne. Szef resortu sprawiedliwości zapowiada, że będzie konsekwentnie pracował dla dobra obywateli.

- _ Decyzja Trybunału Konstytucyjnego to jest dowód na to, że można zreformować polskie sądownictwo. Że ten cel, który w swoim expose postawił mi premier Tusk, aby na koniec kadencji średni czas orzekania był skrócony o jedna trzecią, to jest cel trudny, ale osiągalny _ - powiedział Gowin.

Reforma struktury sądownictwa to dopiero początek. Minister Jarosław Gowin po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie reorganizacji sądów zapowiada, że zrobi co w jego mocy, by skrócić czas postępowań.

bFghHGID

- _ Reforma struktury sądownictwa to jest krok niezbędny, oczywiście niewystarczający. To jest krok jeden z wielu. Niezależnie od wszelkich głosów krytyki, które płyną ze strony części elit społecznych, ja będę konsekwentnie reprezentował punkt widzenia, interesy i wartości normalnych obywateli _- zapowiedział minister.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/97/m216161.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/likwidacja;sadow;rejonowych;to;degradacja;powiatow,30,0,1276958.html) *"Ta reforma degraduje powiaty w Polsce" * _ Jednym z wymiarów likwidacji i marginalizacji mniejszych ośrodków jest pomysł ministra Gowina, do którego zawsze bardzo krytycznie podchodziliśmy _. O dziwo, krytycznie pod adresem działań ministra sprawiedliwości wypowiadają się nie tylko politycy opozycji. Szef klubu PO Rafał Grupiński uważa, że reforma sądów powszechnych Jarosława Gowina jest szkodliwa. Zdaniem polityka dzisiejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest jedynie rozstrzygnięciem formalnym. Rafał Grupiński powiedział, że degradacja społeczności lokalnych nie jest właściwym kierunkiem reformowania
państwa. - _ Jest też pytanie o sprawność i moim zdaniem nie była to reforma, która tę sprawność zwiększała _ - zaznaczył poseł.

Szef klubu PO uważa, że projekt obywatelski dotyczący sądów może przywrócić poprzedni stan rzeczy. Polityk podkreśla, że jego klub - zgodnie z życzeniem premiera - będzie przeciwko tej ustawie. Rafał Grupiński dodał, że jest przeciwnikiem reformy ministra sprawiedliwości i zaznaczył, że jeśli opozycja utrzyma jednomyślność w sprawie projektu obywatelskiego, to małe społeczności odzyskają siedziby sądów.

Jan Bury z PSL zapowiada z kolei walkę w Sejmie o sądy rejonowe. Poseł ludowców po ogłoszeniu wyroku podkreślał, że jego ugrupowanie nie godzi się na odzieranie Polski z instytucji lokalnych. Zaznaczył, że sądy rejonowe są bardzo ważną częścią Polski lokalnej. Zdaniem polityka orzeczenie Trybunału daje Jarosławowi Gowinowi możliwość likwidacji wszystkich sądów lokalnych.

bFghHGIJ

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z prawem przepisy, regulujące zmianę sądów. O ich zbadanie wnioskowało PSL i Krajowa Rada Sądownictwa.

Z początkiem roku 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - jak wskazywał resort sprawiedliwości - jest doprowadzenie do zrównoważonego obciążenia pracą sędziów.

Czytaj więcej w Money.pl
Trybunał wyda wyrok w sprawie reformy Gowina Jeśli sędziowie uznają, że reforma jest niekonstytucyjna, to...
Dzięki temu sądy będą lepiej służyć ludziom Krajowa Rada Sądownictwa otrzymała dotychczas kilkanaście wniosków sędziów znoszonych sądów o przeniesienie ich w stan spoczynku.
Trybunał zajmie się reformą Gowina - W moim przekonaniu minister Gowin przekroczył granice upoważnień ustawowych - tłumaczy Jan Bury.
bFghHGJe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)