Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma sądów rejonowych. PSL ocalił przed zmianami 51 sądów?

0
Podziel się:

Ministerstwo Sprawiedliwości przyznało, że trwa analiza innych niż dotychczas planowanych wariantów reformy.

Reforma sądów rejonowych. PSL ocalił przed zmianami 51 sądów?
(Mikdam/Dreamstime)
bEUcOBSJ

Politycy PSL wczoraj na konferencjach w całej Polsce chwalili się sukcesem w uratowaniu 51 mniejszych sądów przed reorganizacją. Ludowcy chcą, by resort sprawiedliwości całkowicie wycofał się ze swojej reformy.

W zeszłym tygodniu w mediach pojawiły się informacje, że ministerstwo sprawiedliwości zmienia plany w sprawie reorganizacji mniejszych sądów i teraz chce zniesienia tylko tych, w których orzeka do sześciu sędziów. Oznaczałoby to, że zamiast planowanej reformy 79 sądów zmiany dotknęłyby niecałe 30 jednostek.

Wioletta Olszewska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji ministerstwa sprawiedliwości przyznała, że wprawdzie żadne ostateczne decyzje nie zapadły, ale trwa analiza innych niż dotychczas planowanych wariantów reformy.

bEUcOBSL

Ludowcy jednak nie mają wątpliwości, że udało im się osiągnąć sukces. Przygotowali nawet zestawienie pokazujące, które z jednostek udało im się już uratować przed reformą Jarosława Gowina, a o które jeszcze trzeba będzie walczyć.

Wśród 51 sądów, które miały ulec reorganizacji, ale ostatecznie nie będą jej podlegać PSL wymienia m.in. sądy z okręgów w Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Jeleniej Górze, Kaliszu, Kielcach, Koninie, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łomży, Łodzi, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Tarnowie, Wrocławiu i Zamościu.

Według zestawienia PSL do reorganizacji miałoby być przeznaczonych 28 najmniejszych sądów. Jednak, jak zaznaczył rzecznik ugrupowania Krzysztof Kosiński, Stronnictwo nie zamierza rezygnować z przekonywania Gowina, by całkowicie wycofał się z proponowanej przez siebie reformy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/187/m212411.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/reorganizacja;sadow;gowin;nie;przekonal;ludowcow,110,0,1074030.html) *Klapa Gowina. Nie przekonał ludowców * Ludowcy sprzeciwiają się tym planom, bo uważają, że to wstęp do likwidacji powiatów. - _ W tych miejscowościach, w tych powiatach, gdzie te sądy udało nam się uratować, chcemy przypomnieć nasze konsekwentne działania ws. obrony sądów, ale także zadeklarować taką wolę i determinację, by te pozostałe 28 sądów także bronić i uratować _ - powiedział wczoraj rzecznik PSL.

bEUcOBSR

Szef klubu PSL Jan Bury zapowiedział z kolei, że jego ugrupowanie poprze Gowina w każdej reformie proceduralnej, która ma na celu wzmocnienie sądownictwa i poprawienie jakości, a także szybkości pracy sędziów.

- _ Od dłuższego czasu powtarzamy, że sądownictwo potrzebuje reformy procedur, a nie struktur. Niech się minister zajmuje bardziej całym środowiskiem sądowniczym w Gdańsku, a nie reformą sądów rejonowych, które są dziś najbardziej wydajne _ - powiedział Bury.

Polityk nawiązał też, do złożonego przed kilkoma dniami w Sejmie obywatelskiego projekt nowelizacji przepisów, który de facto blokuje planowaną przez resort sprawiedliwości reorganizację sądów. Zebrano pod nim 150 tys. podpisów

- _ W krótkim czasie zebraliśmy ponad 150 tys. podpisów. Mocno wierzymy w to, że minister Gowin będzie miał teraz głębszą refleksję. Jesteśmy przekonani, że większość parlamentarna poprze ten projekt _ - podkreślił szef klubu PSL.

bEUcOBSS

Na konferencji prasowej w Rzeszowie Bury zauważył, że obrona przez jego ugrupowanie likwidowanych sądów rejonowych nie zaszkodziła koalicji. - _ Ta walka trwa już kilka miesięcy i jak widać nie zaszkodziła kolacji PO-PSL. Są sprawy zapisane w umowie koalicyjnej, ale są też takie, które są sprawami każdej partii politycznej _ - podkreślił Bury.

Dodał, że PSL zawsze będzie _ bronić instytucji lokalnych, samorządowych, tych w małych ojczyznach, poza wielkim miastem _. - _ Tam też żyją Polacy _ - podkreślił.

Podczas konferencji prasowej w Olsztynie poseł PSL Zbigniew Włodkowski dziękował wszystkim, którzy złożyli swoje podpisy pod obywatelskim projektem oraz samorządowcom za to, że _ aktywnie włączyli się w akcję ratowania małych sądów _.

Włodkowski poinformował, że pilotażowy program ministerstwa sprawiedliwości przewiduje restrukturyzację zaledwie dwóch sądów w woj. warmińsko-mazurskim - w Nidzicy i Nowym Mieście Lubawskim. - _ Pozostałe sądy ocalały _ - podkreślał.

bEUcOBST

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/169/m243369.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/reorganizacja;sadow;dzieli;koalicje;psl;ma;ustawe,136,0,1156232.html) *PSL ma 150 tys. podpisów. Przeciw Gowinowi * Politycy i działacze PSL zebrali 150 tys. podpisów przeciwko planowanej reorganizacji sądów rejonowych. W Małopolsce na liście do likwidacji były sądy rejonowe w Dąbrowie Tarnowskiej, Miechowie, Suchej Beskidzkiej i Muszynie. Jak poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej członek PSL Wojciech Szczepanik, w tych miejscowościach zebrano 10 tys. podpisów mieszkańców przeciw likwidacji sądów.

- _ Cieszymy się, że dzięki naszej walce, postawie Polskiego Stronnictwa Ludowego, w tej chwili w Małopolsce jest tylko jeden sąd na liście ministra Gowina - sąd w Muszynie _ - powiedział Szczepanik.

Dodał, że PSL będzie nadal walczyło o obronę sądu w Muszynie. - _ Nie składamy broni. Wierzymy, że nasza argumentacja przekona ministra Gowina i żaden sąd Małopolski nie zostanie zlikwidowany _ - zaznaczył.

W województwie podlaskim do likwidacji są dwa małe sądy rejonowe: w Sejnach i Wysokiem Mazowieckiem. Jak mówił na konferencji prasowej w Białymstoku wicemarszałek Podlasia, wiceprezes PSL w regionie Mieczysław Baszko, pierwotnie na liście małych sądów rejonowych do likwidacji były też sądy w Sokółce, Grajewie i Zambrowie, ale udało się je obronić.

bEUcOBSU

- _ Sądy rejonowe, to także wzmocnienie struktur administracyjnych powiatu, łatwiejsza dostępność do wymiaru sprawiedliwości _ - mówił prezes PSL w województwie, wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski.

Ludowcy chcą również, by Trybunał Konstytucyjny zbadał przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów poprzez rozporządzenie. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w czerwcu.

Pierwotnie resort sprawiedliwości zamierzał zlikwidować 122 jednostki, później miało być to 79 mniejszych sądów.

Czytaj więcej w Money.pl
Pawlak: "Niech Gowin wrzuci na luz" PSL chce przedstawić obywatelski projekt blokujący reorganizację sądów.
Gowin będzie reorganizował sądy - _ Cała afera Amber Gold jest najlepszym dowodem na to, że struktura polskich sądów musi ulec zmianie _ stwierdził minister.
bEUcOBTm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)