Notowania

sądy
05.07.2012 21:10

Reforma sądów przeforsowana wbrew PSL

Komitet Stały Rady Ministrów poparł pomysły Jarosława Gowina w sprawie reorganizacji sądów rejonowych. Ludowcy zapowiadają akcje protestacyjne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Komitet Stały Rady Ministrów poparł projekt rozporządzenia w sprawie reorganizacji sądów rejonowych. Zmianom sprzeciwili się jednak przedstawiciele resortów, którymi kierują politycy PSL - poinformował minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

O projekcie, który ma przekształcić 79 sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe większych jednostek, Gowin mówił wieczorem w TVN24. _ Dzisiaj Komitet Stały Rady Ministrów poparł projekt rozporządzenia _ - poinformował. Dodał, że przeciwni projektowi byli przedstawiciele resortów, którymi kierują politycy PSL.

Komitet stały miał zająć się projektem już w ubiegłym tygodniu. Decyzja została wówczas odłożona, bo - jak informował Gowin - poprosił o to szef ludowców i wicepremier Waldemar Pawlak.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/5/40965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/dzialacze;po;spiskuja;przeciwko;gowinowi,85,0,1094997.html) *Działacze PO spiskują przeciwko Gowinowi * Poseł PSL Stanisław Żelichowski ujawnia prawdziwe intencje ministra sprawiedliwości.

Zdaniem PSL reorganizacja mniejszych sądów doprowadzi do spadku znaczenia powiatów, a w konsekwencji może oznaczać nawet ich późniejsze zniesienie. Rano o projekcie rozporządzenia Gowin rozmawiał z Pawlakiem. _ Ustaliliśmy dżentelmeńskie zasady: spieramy się co do sądów - tutaj PSL ma swoje racje, ja mam swoje racje - we wszystkich innych sprawach lojalnie współpracujemy _ - zapewnił wieczorem Gowin.

Niedługo po spotkaniu rzeczniczka MS Patrycja Loose relacjonowała, że obaj ministrowie pozostali przy swoich stanowiskach w sprawie reorganizacji sądów. Poinformowała też, że minister Gowin planuje podpisać rozporządzenie jeszcze w lipcu.

Według resortu sprawiedliwości reorganizacja jest konieczna, ponieważ w znaczący sposób może usprawnić pracę sądów. Gowin uważa, że dzięki proponowanemu przekształceniu sądów skróci się przewlekłość postępowań, co - jak określił - jest _ plagą polskiego sądownictwa _. _ Sędziowie w tych sądach będą orzekali nie tylko u siebie, w sądzie macierzystym, ale będą orzekali w drugim, czasami w dwóch innych sąsiednich sądach _ - tłumaczył wcześniej minister.

Natomiast szef klubu PSL Jan Bury powiedział, że ludowcy nie zrezygnują z walki o sądy rejonowe. Poinformował, że w poniedziałek jego partia zorganizuje w tej sprawie konferencje prasowe we wszystkich województwach. Przypomniał, że 15 lipca w południe przed sądami rejonowymi rozpocznie się akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, w którym literalnie wymienione byłyby wszystkie sądy rejonowe.

Ludowcy chcą również, by Trybunał Konstytucyjny zbadał przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów poprzez rozporządzenie.

Reorganizacja wzbudziła sprzeciw niektórych samorządów i części sędziów. Przeciw reformie są też PiS, SLD i Ruch Palikota.

Czytaj więcej w Money.pl
Tylko Tusk może go przed tym powstrzymać Jego zdaniem to właśnie jest plagą polskiego sądownictwa i dlatego chce zmian.
Rozłam w koalicji? Ludowcy chcą sądu Szef klubu PO przekonuje, że rozwiązanie zaproponowane przez Gowina jest jedynym możliwym oraz skutecznym wyjściem.
Szef doradców premiera dla Money.pl: Niektórzy będą nas jeszcze całować po rękach Co ze złotym i co czeka nas po upadku Grecji? Na te i wiele innych pytań odpowiada Jan Krzysztof Bielecki, uczestnik Wrocław Global Forum, któremu patronuje Money.pl.
Tagi: sądy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz