Notowania

reforma sądownictwa
11.09.2012 11:42

Reforma sądów. Gowin będzie szukał kompromisu

Minister sprawiedliwości podkreślił, że jego reforma nie oznacza likwidacji żadnego sądu, ale przekształcenie części małych sądów w wydziały zamiejscowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

*- _ Jeżeli PSL się uprze, to przegłosuje ustawę blokującą reformę sądów razem z opozycją, bo opozycja chętnie wbija klin między Platformę a PSL. Będę jeszcze szukał kompromisu _- powiedział na antenie Radia Zet Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości. *

Szef resortu sprawiedliwości zapewnił, że będzie rozmawiał z PSL, _ bo lepszej, innej koalicji w tym Sejmie nie będzie _. - _ Uważam, że propozycja zabetonowania obecnego stanu organizacyjnego sądownictwa jest po prostu szkodliwa. Przy okazji Amber Gold przekonaliśmy się, jak słabo funkcjonują polskie sądy, ale trudno się temu dziwić, skoro połowa sędziów to funkcyjni: prezesi i wiceprezesi _- stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu ZET.

Jarosław Gowin podkreślił, że jego reforma sądownictwa nie oznacza likwidacji żadnego sądu, ale przekształcenie części małych sądów w wydziały zamiejscowe. - _ Obywatele nie będą jeździć dalej do sądu, bo będą mieli ten sąd w tym samym miejscu co wcześniej. Natomiast będą jeździć sędziowie i to chyba dobrze. Tego nie chce PSL i jestem tym zmartwiony, bo to jest działanie na szkodę obywateli tych miejscowości _ - wyjaśniał minister sprawiedliwości. Dodał, że nadal będzie szukał możliwości porozumienia z koalicjantem o sprzecznych projektach ustaw.

Pytany, czy próbował rozmawiać o reformie z szefem PSL Waldemarem Pawlakiem Gowin oznajmił: _ Rozmawialiśmy wielokrotnie, ale za każdym razem zostawaliśmy przy odrębnych zdaniach _.

PSL złożyło w Sejmie podpisany przez 150 tys. osób projekt ustawy blokującej zmiany w sądownictwie.

Czytaj więcej w Money.pl
Platforma przeforsowała zmiany wbrew PSL Komitet Stały Rady Ministrów poparł pomysły Jarosława Gowina w sprawie reorganizacji sądów rejonowych. Ludowcy zapowiadają akcje protestacyjne.
Chcą powstrzymać Gowina. Boją się reformy Reorganizacja wzbudziła sprzeciw niektórych samorządów i części sędziów. Przeciw niej poza ludowcami opowiedziały się też: PiS, SLD i Ruch Palikota.
Chcą zablokować jego reformę. Złożyli podpisy Ludowcy złożyli w Sejmie ponad 150 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który ma uregulować ustrój sądów rejonowych. Co na to PiS?
Tagi: reforma sądownictwa, waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz