Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reforma sądownictwa
14.04.2012 12:56

Reforma sądów. Co zrobi Gowin?

- Jeżeli decyzja będzie w moich rękach, to reforma zostanie jednak przeprowadzona - zapowiada minister.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Damian Klamka/East News)

Jeżeli premier wyda mi polecenie, żebym wycofał się z reformy sądów, tak zrobię - zapowiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

_ - Jako minister jestem urzędnikiem państwowym, mam swojego przełożonego. Jest nim prezes Rady Ministrów. Jeżeli Pan premier wyda mi polecenie, żebym się z tej reformy wycofał, to, oczywiście, tak zrobię _ - mówił dziś dziennikarzom w Krakowie Jarosław Gowin.

_ - Natomiast, jeżeli decyzja będzie w moich rękach, a wszystko na to wskazuje, to ta reforma zostanie przeprowadzona _ - dodał.

_ Rzeczpospolita _ napisała, że premier Donald Tusk chce spotkać się z ministrem Gowinem, aby porozmawiać o przygotowywanej reformie sądów.

Resort sprawiedliwości prowadzi prace nad rozporządzeniem w sprawie likwidacji najmniejszych sądów rejonowych i przyłączeniem ich - już jako wydziały zamiejscowe - do innych sądów rejonowych. Reforma miała pierwotnie dotyczyć ok. 120 sądów.

_ - Prowadzimy w tej sprawie ogromnie szerokie konsultacje. Jest jeszcze kolejna ich faza - tym razem ze związkami zawodowymi i one mają charakter rzeczywisty - wpływają na zmianę mojego stanowiska. Zapewne ostateczna liczba sądów podlegających zniesieniu będzie nieco mniejsza niż przewidywaliśmy pierwotnie _ - powiedział Gowin. Doprecyzował, że może to dotyczyć 110, może 100 sądów.

Minister tłumaczył, że reforma sądów ma doprowadzić do lepszego wykorzystania kadry sędziowskiej, a w konsekwencji do przyśpieszenia postępowania przed sądami.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/121/m90489.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gowin;zapowiedzial;reforme;sadownictwa,150,0,1005206.html) *Rozprawy będą krótsze? * Minister sprawiedliwości chce też przeprowadzić nowelizację kodeksu karnego. Pytany o konwencję Rady Europy z maja 2011 roku dotyczącą zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej, Gowin powiedział, że _ to jest tak naprawdę konwencja służąca zwalczaniu tradycyjnego modelu rodziny i promowaniu związków homoseksualnych _.

_ - To, co jest istotne w tej konwencji, czyli postulat ścigania gwałtu z urzędu, w ministerstwie sprawiedliwości realizujemy _ - powiedział Gowin. Jak zapowiedział prawdopodobnie w przyszłym tygodniu do konsultacji międzyresortowych i społecznych trafi propozycja zmiany przepisów w sprawie ścigania za gwałty. Według planów resortu postępowanie w takich przypadkach wszczynane byłoby z urzędu, ale ofiara mogłaby odmówić zeznań, a wtedy automatycznie śledztwo byłoby zawieszane.

_ - Ten projekt przewiduje też inny tryb przesłuchiwania ofiar gwałtu, nie tylko kobiet, bo bardzo często ofiarami gwałtu padają dzieci, zwłaszcza chłopcy. Chcemy, żeby w odniesieniu do wszystkich ofiar stosowane były takie zasady przesłuchiwania zarówno przez policję, jak i przez sądy, jakie obowiązują w odniesieniu do dzieci _ - powiedział Gowin.

_ Jeśli nie będzie żadnych nieprzewidzianych zwłok, to - moim zdaniem - te nowe regulacje mogą wejść w życie już po wakacjach _ - mówił minister. Podkreślił, że projekt nowych przepisów powstał dzięki współpracy resortu z organizacjami pozarządowymi pomagającymi ofiarom gwałtów.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rosja już przeprosiła, to wystarczy" Rosja już przeprosiła za zbrodnię, a w interesie Polski jest utrzymywanie dobrych stosunków z tym krajem - uważa rzecznik Ruchu Palikota.
Specjaliści, którzy nie potrafią czytać i pisać _ Mamy kwalifikacje - mamy rację. Nie ma demokracji bez konsultacji. _
Minister ma plan jak zmniejszyć bezrobocie _ To czubek góry lodowej, tym pierwszym projektem wyjmujemy pierwszą cegłę z muru. _
Tagi: reforma sądownictwa, donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz