Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma nauki bliżej. Posłowie na "tak"

0
Podziel się:

Uczelnie dostaną większą swobodę w tworzeniu nowych kierunków studiów.

Reforma nauki bliżej. Posłowie na "tak"
(uniinnsbruck / Flickr (CC BY SA 3.0))

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

W głosowaniu wzięło udział 431 posłów, 242 było za, 150 było przeciw, 39 się wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja przewiduje reformę systemu nauczania, wprowadzenie modelu finansowania uczelni uzależnionego od jakości kształcenia, uproszczenie ścieżki kariery naukowej oraz połączenie świata akademickiego z rynkiem pracy.

Zmiany dają uczelniom większą autonomię programową i większą swobodę w tworzeniu nowatorskich kierunków studiów. Nowe mechanizmy wprowadzane są w oparciu o funkcjonujące w Europie tzw. Ramy Kwalifikacji. Dzięki Krajowym Ramom Kwalifikacji (KRK) dyplomy polskich uczelni będą mogły być porównywane z dyplomami z innych krajów europejskich.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t82143.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/doktoranci;chca;znizek;na;pkp,109,0,765805.html) Doktoranci chcą zniżek na PKP

Szkolnictwo wyższe będzie finansowane na dotychczasowych zasadach. Dodatkowe finansowanie uczelni będzie jednak zależeć od jakości kształcenia studentów. Więcej funduszy będzie rozdzielonych w drodze konkursów i kierowanych do najlepszych jednostek.

Dodatkowe środki otrzymają te uczelnie publiczne i niepubliczne, które uzyskają status Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć wybitni uczeni, młodzi naukowcy, doktoranci i studenci.

Uproszczona będzie ścieżka kariery naukowej. procedura zdobycia stopnia doktora habilitowanego skoncentruje się na realnych osiągnięciach i dorobku naukowym. Warunkiem rozpoczęcia przewodu doktorskiego będzie co najmniej jedna publikacja w czasopiśmie naukowym o zasięgu krajowym lub w recenzowanym sprawozdaniu z międzynarodowej konferencji naukowej.

Zmiany wprowadzają też procedury konkursowe na wszystkie stanowiska na uczelniach. Mają też ułatwić sprowadzanie do Polski zagranicznych naukowców.

Ograniczona będzie wieloetatowość. Drugi etat będzie możliwy jedynie po uzyskaniu zgody rektora. Nauczyciele akademiccy będą dodatkowo poddawani ocenie działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej. Ocena będzie dokonywana nie rzadziej niż co 2 lata, a w przypadku profesorów raz na cztery lata.

Nowelizacja ma też zintegrować uczelnie z rynkiem pracy. Szkolnictwo wyższe zyskało możliwość kształcenia studentów przy udziale pracodawców, bądź na jego zamówienie. Uczelnie zostały też zobowiązane do przyjęcia zasad komercjalizacji wyników badań naukowych.

Zmiany mają też dotyczyć samych studentów. Nowelizacja pozwoli na zwiększenie środków przeznaczonych na stypendia socjalne. Jednocześnie wprowadza się obowiązek płacenia za drugi kierunek studiów. Zwolnieni z opłat będą ci studenci, którzy uzyskają stypendium rektora za wyniki w nauce.

Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki jest drugim etapem reformy nauki i szkolnictwa wyższego prowadzonej przez rząd. Od 1 października 2010 roku obowiązuje sześć ustaw reformujących system nauki. Pakiet obejmuje ustawy: o zasadach finansowania nauki, o Polskiej Akademii Nauk, o Instytutach Badawczych, o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz o Narodowym Centrum Nauki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t82143.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;wierza;ze;na;studiach;dobrze;ucza,249,0,763129.html) Polacy wierzą, że na studiach dobrze uczą Ponad 70 proc. ankietowanych Polaków pozytywnie ocenia stan szkolnictwa wyższego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t84792.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kudrycka;juz;niedlugo;okaze;sie;co;zmienily;reformy,226,0,627426.html) Kudrycka: Już niedługo okaże się, co zmieniły reformy Minister przekonuje, że studia dzienne pozostaną bezpłatne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)