Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma Gowina do usunięcia? Posłowie zagłosują

0
Podziel się:

PO złożyła wniosek o odrzucenie ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych. Jak będą głosować senatorowie?

Reforma Gowina do usunięcia? Posłowie zagłosują
(Reporter)

Senatorowie PiS zagłosują przeciw wnioskowi PO o odrzucenie ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych. Taką deklarację złożył dziś senator Andrzej Matusiewicz.

W opinii senatora przekształcenie 79 małych sądów rejonowych w oddziały zamiejscowe większych jednostek nie przyniosło spodziewanych korzyści a jedynie naruszyło konstytucyjne prawa sędziów.

- _ Rozporządzenie ministra sprawiedliwości Gowina, obowiązujące od 1 stycznia tego roku, nie przyniosło żadnych oszczędności, a prowadziło tylko zamęt. Co więcej, narusza ono w znacznym stopniu zasadę nieprzenoszalności sędziów. Dlatego uważamy, że odrzucenie tej ustawy większością senacką jest złym rozwiązaniem _ - mówi Matusiewicz.

Senator PO Aleksander Świeykowski jest zdania, że sądownictwo wymaga modernizacji, dlatego należy odrzucić ustawę blokującą korzystne zmiany. Senator zauważa również, że po pięciu miesiącach funkcjonowania sądów rejonowych w nowej strukturze nie ma sygnałów, że dzieje się coś złego. Zdaniem Świeykowskiego reforma Gowina przynosi też spodziewane oszczędności:

- _ Jeśli idzie o oszczędności, to warto tutaj wspomnieć, że zlikwidowano chociażby w 79 sądach stanowisko głównego księgowego. Redukcji uległo wiele stanowisk administracyjnych, dzięki czemu fundusze na nie przeznaczone, można było wykorzystać w innych obszarach _ - tłumaczy.

Głosowanie wniosku PO o odrzucenie ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych odbędzie się jutro.

Czytaj więcej w Money.pl
"Sędzia musi odejść". Gowin ostro o aferze - _ Nie może być zgody na ludzi przyjmujących zlecenia polityczne _ - powiedział Minister Sprawiedliwości.
PSL ma 150 tys. podpisów. Przeciw Gowinowi Politycy i działacze PSL zebrali 150 tys. podpisów przeciwko planowanej reorganizacji sądów rejonowych.
W Senacie debatują. Tabakiera dla nosa? Prezydent Bronisław Komorowski mówił w maju, że w związku z tą ustawą ma kłopot.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)