Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reforma gowina
13.06.2013 23:02

Reforma Gowina do śmieci. Sejm ją zlikwidował

To oznacza przywrócenie 79 dopiero co zniesionych sądów rejonowych. Opozycja świętuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Charchula/Reporter)

Sejm nie zgodził się na postulowane przez Senat odrzucenie obywatelskiej ustawy przywracającej 79 sądów rejonowych zniesionych na mocy tzw reformy Gowina. Ustawa jest zatem ostatecznie przyjęta i trafi teraz do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Prezydent może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Większość bezwględna wymagana do odrzucenia uchwały, w której Senat opowiedział się przeciwko obywatelskiej ustawie, wynosiła 213 głosów. Za odrzuceniem uchwały Senatu opowiedziało się 226. Za jej przyjęciem było 197, od głosu wstrzymało się 2.

Sejm 10 maja uchwalił tę ustawę. 6 czerwca Senat odrzucił ją w całości głosami PO. W Senacie PO ma większość, ale w Sejmie dysponuje 206 głosami. Kluby PSL, PiS, RP, SLD i SP dysponują razem 248 głosami. W debacie w Sejmie tylko PO opowiedziała się za stanowiskiem Senatu, który chciał odrzucenia ustawy. Wszystkie pozostały kluby były przeciw, chcąc by ta ustawa weszła w życie.

_ - W tej sytuacji zdecyduje prezydent _ - podkreślali wcześniej politycy PO. Komorowski mówił w maju, że _ ma kłopot _ z całą sprawą. Dodał, że swego czasu dał krytyczny sygnał co do arbitralnej decyzji b. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina ws. reorganizacji sądów, która nie była _ przygotowana w rozmowach z koalicjantem i w parlamencie _.

Z drugiej strony - mówił wówczas prezydent - _ nieuzasadnione, błędne i szkodliwe dla systemu państwa są rozwiązania proponowane w ustawie tzw. obywatelskiej, która przecież jest typowym przykładem sejmokracji, czyli zabierania władzy wykonawczej nie tylko decyzji, ale i odpowiedzialności _.

Zgłoszona jako projekt obywatelski ustawa o okręgach sądowych, którą w parlamencie pilotował klub PSL, została opracowana rok temu. Miała na celu przywrócenie stanu sprzed reformy i udaremnienie możliwości tworzenia i znoszenia sądów poprzez rozporządzenie szefa resortu sprawiedliwości.

Zobacz, co jeszcze uchwalił dziś Sejm
Co z dotacjami do przedszkoli? Jest decyzja Od września 2013 r. edukacja przedszkola będzie dotowana z budżetu państwa - zdecydował Sejm nowelizując ustawę o systemie oświaty.
Kontrowersyjne zmiany jednak przeszły Sejm wydłużył do roku okres rozliczeniowy czasu pracy z 4 do 12 miesięcy. - _ Pracownik będzie niewolnikiem _ - uważają związkowcy.
Ważą się losy finansistów. Co zrobi minister? Ta ustawa dotknie wszystkich tych, którzy pracują w branżach związanych z budownictwem, transportem, finansami i techniką.
Tagi: reforma gowina, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz