Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
abw
07.05.2014 08:12

Reforma ABW i AW. Sprawa służb na posiedzeniu Sejmu

ABW i Agencję Wywiadu czekają spore zmiany. To zły plan, szczególnie w tej sytuacji - uważa PiS. SLD też jest przeciw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Sejm zajmie się dziś dwoma rządowymi projektami ustaw reformującymi Agencję Wywiadu i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Największe zmiany dotyczą ABW. Po reformie przestanie zajmować się zwalczaniem przestępstw kryminalnych, gospodarczych i korupcją, Będzie służbą wyspecjalizowaną w przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym, kontrwywiadzie i ochronie informacji niejawnych.

Największy sprzeciw opozycji budzi nie zmiana zakresu działania służb, lecz ich podporządkowanie. Projekty przewidują, że o ile Agencja Wywiadu nadal będzie podlegała premierowi, to ABW przejdzie pod nadzór ministra spraw wewnętrznych.

- _ Powstanie superresort, który będzie mało kontrolowalny. A przede wszystkim służby nie będą kontrolowane przez komisję do spraw służb specjalnych _ - uważa Stanisław Wziątek z SLD.

Marek Kuchciński z PiS jest zdania, że obie służby powinny podlegać premierowi. - _ Jest to kierunek w stronę rozparcelowania służb wywiadu i ABW pomiędzy różne ośrodki. A szczególnie w tej chwili, w obecnej sytuacji międzynarodowej, powinno być tak, ze te służby powinny być skoordynowane i podlegać premierowi, tak jak to było do tej pory _ - uważa.

PiS złożyło sprzeciw wobec rozpatrywania projektu na tym posiedzeniu Sejmu.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja w specsłużbach? Po Amber Gold Główną zmianą - oprócz rozdzielenia ustaw - ma być odmienne podporządkowanie tych służb, obecnie podległych premierowi
Ujawnił poufny raport. Dziś startuje proces Chodzi o raport po incydencie z 2008 roku, gdy w pobliżu prezydenta Lecha Kaczyńskiego padły strzały.
Podpiszemy umowę z niemieckimi służbami Nowa umowa regulować będzie współpracę służb w zakresie zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępstw i wykroczeń oraz ścigania ich sprawców.
Tagi: abw, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz