Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma Gowina cofnięta? Cezary Grabarczyk chce przywrócić zniesione sądy

0
Podziel się:

Na początku zeszłego roku 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i przekształconych w wydziały zamiejscowe innych, większych, najczęściej sąsiednich.

Reforma Gowina cofnięta? Cezary Grabarczyk chce przywrócić zniesione sądy
(kprm.gov.pl)

Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podpisał rozporządzenia, które od stycznia 2015 roku przywrócą część małych sądów rejonowych. _ To powrót do normalności _ - komentuje PSL.

Aktualizacja 22:13

W marcu prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Prawa o ustroju sądów, która przywraca większość małych sądów rejonowych zniesionych na początku zeszłego roku wskutek tzw. reformy Gowina. Przeciwko zmianie protestowali ludowcy sprzeciwiający się likwidacji sądów.

Grabarczyk, który był gościem na wtorkowym posiedzeniu klubu PSL, powiedział dziennikarzom w Sejmie, że podpisana przez prezydenta ustawa umożliwia mu odtworzenie sądów, co - jak dodał - nastąpi w dwóch turach.

_ - W pierwszej zostanie przywróconych około 40-41 sądów _ - powiedział po wyjściu z posiedzenia klubu ludowców. Dodał, że sądy odtworzone w pierwszej turze zaczną działać od stycznia 2015 roku, a w drugiej - rok później. - _ Pierwsze rozporządzenia są już gotowe. Zostaną podpisane (...) jeszcze dziś _ - zapowiedział Grabarczyk.

Na początku zeszłego roku na mocy rozporządzenia ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i przekształconych w wydziały zamiejscowe innych, większych, najczęściej sąsiednich.

Reforma, jeszcze zanim weszła w życie, wywołała liczne protesty, zarówno środowiska sędziowskiego, jak i polityków. Rozporządzenie ministra w sprawie reorganizacji sądów krytykowała zarówno cała opozycja, jak i koalicyjny PSL. W Sejmie (głosami PiS, TR, PSL, SLD i SP) uchwalona została obywatelska ustawa, która przywracała zlikwidowane sądy.

Prezydent Bronisław Komorowski ustawę jednak zawetował, kierując równocześnie do Sejmu własny projekt, który pozostawia ministrowi sprawiedliwości kompetencje do tworzenia i likwidacji sądów rejonowych, ale precyzuje, na podstawie jakich przesłanek ma on prawo do tego typu decyzji.

Według nowego ministra sprawiedliwości ze wstępnej symulacji resortu wynika, że do 1 stycznia 2016 r. _ wróci _ 75 jednostek rejonowych, a proces przywracania resort chce podzielić na dwa etapy. Pierwszy, w wyniku którego reaktywowanych zostanie 41 jednostek, zakończy się 1 stycznia 2015 r. Następny zaowocuje powrotem pozostałych 34 i najprawdopodobniej zostanie ukończony 1 stycznia 2016 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe prawo o sądach niekonstytucyjne? Przyspieszenie procedury nominowania na wolne wakaty może być _ ryzykowne konstytucyjnie _ - uważają eksperci.
Kto zastąpi kontrowersyjnego wiceministra? Szef resortu sprawiedliwości Cezary Grabarczyk ma już kandydata, ale musi go jeszcze zatwierdzić Ewa Kopacz.
Grabarczyk odwołał wiceministra Królikowskiego. Ujawnił powody Michał Królikowski do resortu trafił z polecenia Jarosława Gowina. Jest profesorem prawa karnego oraz od 11 lat... świeckim zakonnikiem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)