Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Referendum ws. odwołania prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego

0
Podziel się:

Rozpoczęło się referendum w sprawie odwołania prezydenta Krzysztofa Chojniaka.

Referendum ws. odwołania prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego
(imagestock/iStockphoto)

W Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie) trwa referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta Krzysztofa Chojniaka. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21. Aby wyniki głosowania były ważne, musi w nim wziąć udział przynajmniej 17 804 wyborców.

Do udziału w referendum uprawnionych jest 61 673 wyborców, którzy mogą oddawać swoje głosy w 37 komisjach obwodowych. W lokalu wyborczym każdy z uczestników referendum otrzyma białą kartę do głosowania, z pytaniem _ Czy jest Pan/Pani za odwołaniem prezydenta Krzysztofa Chojniaka przed zakończeniem kadencji _ i kratkami z odpowiedziami _ tak _ i _ nie _. Aby oddać ważny głos w jednej z nich należy postawić znak _ x _ lub krzyżyk.

Aby wyniki głosowania były ważne, musi w nim wziąć udział przynajmniej 17 804 wyborców. Jeśli ponad połowa z nich opowie się za odwołaniem prezydenta, to straci on swoje stanowisko. Sam Chojniak zapowiedział, że nie weźmie udziału w referendum.

Z inicjatywą zorganizowania referendum wystąpiła grupa ponad 80 piotrkowian skupionych wokół Piotrkowskiej Inicjatywy Obywatelskiej (PIO). Pod wnioskiem musiało podpisać się 10 proc. uprawnionych do głosowania, czyli ponad 6100 mieszkańców miasta.

15 lipca wraz z blisko 9 tys. podpisów wniosek trafił do Komisarza Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim. Dziesięć dni później komisarz ogłosił postanowienie o przeprowadzeniu referendum, którego termin został wyznaczony na 15 września.

Krzysztof Chojniak rządzi Piotrkowem Trybunalskim drugą kadencję. Wcześniej był miejskim radnym, a później wiceprezydentem. W ostatnich wyborach w 2010 roku - startując jako kandydat KWW Krzysztofa Chojniaka _ Razem dla Piotrkowa _ - wygrał w pierwszej turze zdobywając 55,28 proc. głosów poparcia. Zagłosowało na niego ponad 16 tys. osób. Pokonał Andrzeja Czaplę (kandydata PO), który zdobył 17,1 proc. i Jana Dziemdziorę (SLD) - 13,5 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Burza po słowach prezydenta Bronisław Komorowski chce ograniczyć prawo do odwoływania prezydentów miast. Opozycja nie pozostawia na nim suchej nitki.
Zaskakujące słowa prezydenta o referendum -_ Dostęp do tego rewolweru musi być utrudniony _ - mówi Bronisław Komorowski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)