Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Referendum w Krakowie. 580 tysięcy osób zdecyduje o...

0
Podziel się:

Uprawnionych do głosowanie jest ponad 580 tysięcy osób.

Referendum w Krakowie. 580 tysięcy osób zdecyduje o...
(Ludwig Schneider/Wikimedia/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Krakowianie odpowiedzą nim na cztery pytania. O organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich, budowę metra, sieci monitoringu wizyjnego oraz rozbudowę ścieżek rowerowych.

Na karcie do głosowania, przy każdym z pytań będą dwa okienka. Jedno do zaznaczenia odpowiedzi na _ tak _, drugie na _ nie _. _ Należy je zakreślić krzyżykiem _ - wyjaśnia Jakub Michaluk przewodniczący miejskiej komisji do spraw referendum. Uprawnionych do głosowanie jest ponad 580 tysięcy osób.

Referendum będzie ważne, jeżeli frekwencja wyborcza przekroczy 30 procent. Będzie ona liczona na podstawie stosunku oddanych ważnych głosów do liczby uprawnionych do głosowania. Krakowianie głosować będą mogli w 448 obwodowych komisjach. Punkty będą w tych samych budynkach, co obwodowe komisje wyborcze w wyborach do europarlamentu, ale w innych salach. Referendalne lokale będą otwarte od godziny 7 do 21.

Adresy komisji wyborczych można znaleźć na stronie internetowej www.krakow.pl.
Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich wyszedł prezydent miasta Jacek Majchrowski w marcu w czasie prezentowania wniosku aplikacyjnego Krakowa jako miasta kandydata. Swoją decyzją zaskoczył koalicjanta Platformę Obywatelską. Miejscy radni PO przegłosowali swoją uchwałę o referendum i zdecydowali się zadać krakowianom trzy dodatkowe pytania o monitoring, metro i ścieżki rowerowe.

Kraków chce zorganizować Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku razem z Zakopanem i Słowacją. Koszt organizacji imprezy szacowany jest na 21 miliardów złotych. W niedzielę krakowianie w czasie referendum wyrażą swoją opinie na temat pomysłu przeprowadzenia igrzysk.

Oprócz Krakowa o organizacje imprezy w 2022 roku starają się cztery miast: Pekin, Ałmaty, Lwów i Oslo.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie referendum w sprawie olimpiady? Koszt wytworzenia infrastruktury sportowej na potrzeby igrzysk jest szacowany na ponad miliard złotych.
Tusk: To referendum to oczywisty błąd Premier uważa, że jeżeli poparcie krakowian dla igrzysk w referendum nie będzie jednoznaczne, stolica Małopolski przegra walkę o igrzyska, gdyż wykorzystają to inne miasta-kandydaci.
Szwajcaria odrzuciła płacę minimalną Gdyby ją przyjęto, byłaby to najwyższa minimalna stawka godzinowa na świecie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)