Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Referendum w Egipcie. Komisja rozważa przedłużenie głosowania

0
Podziel się:

Ze względu na wielki napływ głosujących egipska Centralna Komisja Wyborcza rozważa możliwość przedłużenia na jutro głosowania w referendum nad projektem konstytucji.

Referendum w Egipcie. Komisja rozważa przedłużenie głosowania
(PAP/EPA)

Ze względu na wielki napływ głosujących egipska Centralna Komisja Wyborcza rozważa możliwość przedłużenia na jutro głosowania w referendum nad projektem konstytucji. Z całego kraju dochodzą informacje o aktach przemocy, które towarzyszyły głosowaniu.

O możliwości przedłużenia głosowania poinformował dziś wieczorem sekretarz generalny Komisji Zaglul al-Balszi. Parę godzin wcześniej Komisja ogłosiła, że przedłuża czas otwarcia lokali wyborczych do godziny 23 czasu miejscowego (22 czasu polskiego). Sekretarz generalny zaprzeczył, jakoby otrzymywał _ formalne skargi _ na nierzetelne przeprowadzanie głosowania.

Zaprzeczył również, że nad przebiegiem referendum czuwali w lokalach wyborczych sędziowie z tzw. Ruchu na rzecz Egiptu (związanego z Braćmi Muzułmańskimi), którzy występowali w środkach przekazu z deklaracjami politycznymi.

Przedstawiciele Braci Muzułmańskich jeszcze przed zakończeniem głosowania w pierwotnie przewidzianym terminie zaczęli publicznie ogłaszać jego wyniki. Nieco wcześniej opozycyjna wobec Braci Muzułmańskich Krajowa Rada Praw Człowieka oświadczyła, że w ciągu referendum otrzymała 110 meldunków o naruszaniu ordynacji wyborczej.

Front Ocalenia Narodowego, który grupuje znaczną część egipskiej opozycji nieislamistycznej, zaprotestował przeciwko _ powszechnemu naruszaniu ordynacji wyborczej przez Braci Muzułmańskich, którzy usiłują sfałszować wynik wyborów. _

Bodaj najpoważniejszym incydentem w toku sobotniego referendum był atak grup islamistów na siedzibę redakcji dziennika opozycyjnej partii Wafd w Kairze. Budynek obrzucono koktajlami Mołotowa. Dwie osoby odniosły rany. Uratowali je od śmierci w płomieniach strażacy, którzy przybyli gasić pożar.

Mostafa Szafik, dyżurny redaktor dziennika Wafd oświadczył dziennikarzowi agencji Reutersa, że lokal gazety został zniszczony. Uszkodzono również stojące przed redakcją samochody. Fotoreporter Reutersa podał, że napastnicy zniszczyli około tuzina samochodów należących do gazety Wafd. Wybito także okna w redakcji.

Przebieg referendum w Kairze i w innych miastach cechowały akty przemocy. W toku protestów, które odbywały się w całym kraju, ucierpiały także budynki Bractwa Muzułmańskiego - podaje Reuters.

Czytaj więcej w Money.pl
Egipcjanie odrzucą nową konstytucję? Projekt nowej ustawy zasadniczej jest forsowany przez prezydenta Egiptu oraz islamistów z Bractwa Muzułmańskiego.
Egipt państwem islamskim? Prezydent apeluje Referendum w sprawie projektu nowej konstytucji odbędzie się 15 grudnia.
Bojkot głosowania ws. konstytucji. "Farsa!" Zdominowany przez islamistów egipski parlament wybiera 100-osobową komisję, która opracuje projekt nowej konstytucji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)