Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Referendum w Chorwacji. Nacjonaliści przeciw serbskim napisom

0
Podziel się:

Celem referendum, którego domagają się nacjonaliści, jest zmiana obowiązującej ustawy konstytucyjnej o mniejszościach narodowych.

Referendum w Chorwacji. Nacjonaliści przeciw serbskim napisom
(Damien Smith/CC/Flickr)

Grupa skrajnych nacjonalistów chorwackich oświadczyła, że zebrała z poparciem Kościoła katolickiego 650 tys. podpisów pod żądaniem przeprowadzenia referendum celem ograniczenia niektórych praw serbskiej mniejszości w Chorwacji, m.in. do dwujęzycznych napisów.

- _ Mamy podstawy prawne, aby domagać się zmiany konstytucji _ - oświadczył Vlado Iljkić, przedstawiciel ugrupowania _ Sztab obrony chorwackiego Vukovaru _, miasta we wschodniej Chorwacji, w którym organizacja ta stara się doprowadzić do zakazu umieszczania dwujęzycznych, chorwackich i serbskich, napisów na tablicach informacyjnych, co obecnie jest zgodne z prawem.

Według obowiązującego ustawodawstwa inicjatorom referendum po to, aby je mogli przeprowadzić, wystarczy zebrać podpisy 10 proc. elektoratu, tj. 450 tys. wyborców.

Celem referendum, którego domagają się nacjonaliści, jest zmiana obowiązującej ustawy konstytucyjnej o mniejszościach narodowych. Przewiduje ona, że w miejscowościach, w których mniejszość narodowa stanowi ponad 33 proc. ludności, napisy na tablicach informacyjnych i oficjalne dokumenty powinny być dwujęzyczne. Celem referendum jest podniesienie tego progu do 50 proc.

Członkowie _ Sztabu obrony chorwackiego Vukovaru _, do którego należą głównie weterani wojny w Chorwacji (1991-1995), niszczą tablice z dwujęzycznymi napisami: chorwackimi - napisanymi alfabetem łacińskim i serbskim - cyrylicą.

Chorwacki premier, Zoran Milanović, zapowiadał kilkakrotnie, że referendum _ przeciw cyrylicy _, jak je nazywają, nie odbędzie się. Socjaldemokratyczny polityk zapowiedział, że parlament do początków 2014 roku przeprowadzi zmiany w konstytucji, które przekreślą możliwość organizowania referendów w sprawach dotyczących praw mniejszości narodowych.

Jednym z pierwszych, którzy podpisali żądanie przeprowadzenia _ referendum przeciwko cyrylicy _, był opozycyjny lider Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) Tomislav Karamarko, który - podobnie jak Kościół katolicki - popiera tę inicjatywę.

Czytaj więcej w Money.pl
Chorwacja i Czarnogóra zbudują gazociąg? Chorwacki wiceminister ujawnił plan budowy gazociągu Chorwacja-Węgry-Ukraina, którego szczegóły mają zostać upublicznione w listopadzie tego roku.
Chorwaci zdecydowali w sprawie małżeństw Wprowadzenie do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety poparło w niedzielnym referendum blisko 66 proc. głosujących.
Finanse Chorwacji pod lupą UE Eurostat opublikował dziś dane dotyczące finansów publicznych nowego członka wspólnoty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)