Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Referendum ustawione". Jarosław Kaczyński atakuje

0
Podziel się:

Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że referendum po części się udało, a po części się nie udało.

"Referendum ustawione". Jarosław Kaczyński atakuje
(Witold Rozbicki/Reporter)
bEKpABWZ

_ - Referendum przebiegało w warunkach niekonstytucyjnych - powiedział Jarosław Kaczyński na specjalnie zwołanej konferencji. Zbadamy wszelkie przypadki łamania prawa wyborczego - _ zapowiedział Mariusz Kamiński, poseł PiS. Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, referendum jest nieważne, bo frekwencja wyniosła 25,66 proc.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że _ referendum po części się udało, a po części sie nie udało _. Jego zdaniem, gdyby nie zaangażowanie PiS frekwencja byłaby mniejsza. Jarosław Kaczyński zapowiedział szereg doniesień do prokuratury o łamaniu ordynacji zarówno przez Hannę Gronkiewicz-Waltz jak i premiera Donalda Tuska oraz prezydenta Bronisława Komorowskiego. _ - W referendum trzeba było jawnie deklarować się przeciw władzy, podpisując się nazwiskiem. Tak to referendum zostało ustawione przez władze miasta - _powiedział prezes PiS.

Polityk odparł zarzuty, że pomysł z wykorzystaniem litery W zaszkodził PiS. _ - Ludzie wykształceni z pewnością poparli ten pomysł - _powiedział. Przyznał jednak, że kampania PiS-u mogła być prowadzona lepiej i partia będzie to analizować. Na pytanie o swój udział w kampanii Kaczyński odpowiedział, że mógł zniechęcić niektóre osoby do głosowania, ale inne zachęcił. Prezes PiS zapowiedział, że jego partia będzie przeciwko zmianom w ustawie o referendach, proponowanych przez prezydenta. Kaczyński opowiedział się za utrzymaniem przepisów o ciszy wyborczej i zaostrzeniem kar za ich naruszanie.

bEKpABXb

Mariusz Kamiński poinformował z kolei, że warszawski PiS zbiera informacje o nieprawidłowościach, jakie mogły miejsce w związku z referendum._ - Przygotujemy specjalne raporty - dla Państwowej Komisji Wyborczej i innych instytucji. Nie wykluczamy, że zwrócimy się również do Rady Europy, aby przestawić tam raport, jak wyglądało referendum, w jaki sposób premier, prezydent ingerowali w przebieg referendum, co jest sprzeczne ze standardami Rady Europy - _oświadczył wiceszef PiS.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/pis;zrobilo;swoje;hanna;gronkiewicz-waltz;zostaje,210,0,1400786.html) *PiS zrobiło swoje. Hanna Gronkiewicz-Waltz zostaje * O podobieństwie Jarosława Kaczyńskiego do Tysona - pisze Andrzej Zwoliński.

Referendum w stolicy oficjalnie nieważne. Taką informację przekazał Dariusz Kacprzak z miejskiej komisji wyborczej w Warszawie._ - Komisja stwierdza, że referendum jest nieważne gdyż wzięło w nim udział mniej niż 3/5 osób biorących udział w wyborze odwoływanego organu. Prezydent miasta stołecznego Warszawy nie został odwołany, żadnych adnotacji nie złożono, brak zarzutów - _ przeczytał oświadczenie PKW Kacprzak.

Do urn poszło niewiele ponad 343 tysiące osób, a powinno co najmniej 389 tysięcy. Progiem ważności referendum było 29,1 proc. 94,86 procent warszawiaków opowiedziało się za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przeciwnych było 5,14 procent.

bEKpABXh

Zgodnie z ordynacją, każdy mieszkaniec uprawniony do wzięcia udziału w referendum może w ciągu 7 dni od publikacji wyników wnieść protest, jeżeli uzna, że dopuszczono się naruszenia przepisów, a naruszenie to mogło wywrzeć istotny wpływ na wynik. Sąd okręgowy rozpatruje protest w ciągu 14 dni od dnia jego zgłoszenia.

Guział dziękuje PiS

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/253/285693.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/piotr;guzial;oglosil;sukces,165,0,1400741.html) *Piotr Guział ogłosił sukces * Jeden z głównych inicjatorów warszareferendum przekonuje, że wyniki są korzystne.

Piotr Guział dziękuje PiS-owi. Lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej i burmistrz Ursynowa podziękował w Jedynce szefowi warszawskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Mariuszowi Kamińskiemu, za pomoc w zbieraniu podpisów pod wnioskiem o rozpisanie referendum. Guział dodał, że chociaż referendum okazało się nieważne ze względu na frekwencję, to była ona dość wysoka. Burmistrz Ursynowa zarzucił premierowi Donaldowi Tuskowi, że _ ukradł warszawiakom referendum _. Dodał, że pomógł mu w tym _ polityczny paser _ - przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Leszek Miller.

bEKpABXi

Guział powiedział, że frekwencja na Ursynowie wyniosła 25, a nie, jak wczoraj podawano, 19 procent. Dodał, że wokół referendum pojawiło się wiele kłamstw, dotyczących między innymi jego kosztów i powołania komisarza w razie odwołania prezydent Warszawy.

Lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej opowiedział się za odpolitycznieniem samorządów. Jego zdaniem, partie polityczne powinny działać w samorządach za pośrednictwem organizacji pozarządowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Znamy już oficjalne wyniki referendum w Warszawie Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła liczenie głosów. To już pewne, Hanna Gronkiewicz-Waltz zostaje
Policja: Referendum bez incydentów Przebieg głosowania był bardzo spokojny - powiedział rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji starszy aspirant Mariusz Mrozek.
Guział: Tusk ukradł, a Miller handluje Donald Tusk apelował do warszawiaków, by nie brali udziału w referendum.
PiS: Złamano zasady demokracji Poseł PiS podkreślił, że samo pójście na referendum mogło zostać potraktowane jako opowiedzenie się za opozycją.
bEKpABXC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)