Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Referendum na życzenie? Są propozycje

0
Podziel się:

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda twierdzi, że Polacy powinni mieć możliwość korzystania z referendum bez konieczności zgody Sejmu.

Referendum na życzenie? Są propozycje
(imagestock/iStockphoto)

Referenda powinny służyć obywatelom, a nie partiom politycznym. Pod takim hasłem w Łodzi odbędzie się spotkanie organizowane przez Instytut Spraw Obywatelskich wraz z NSZZ _ Solidarność _.

Tematem debaty są propozycje zmian w ustawie dotyczącej referendów. Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich Rafał Górski uważa, że takie zmiany są potrzebne.

Według pomysłów Instytutu Spraw Obywatelskich referendum ogólnokrajowe powinno być obowiązkowe po zebraniu 500 tysięcy podpisów. Powinien też zostać zniesiony obowiązek ponad 50. procentowej frekwencji, który jest wymagany by uznać takie głosowanie za wiążące. Zarazem referenda dotyczące odwoływania lokalnych władz, na przykład prezydentów czy burmistrzów, nie mogłyby być przeprowadzane częściej niż raz na kadencję i nie wcześniej niż 24 miesiące od momentu wyboru.

Przewodniczący NSZZ _ Solidarność _ Piotr Duda twierdzi, że Polacy powinni mieć możliwość korzystania z referendum bez konieczności zgody Sejmu. Obywatele mogliby wtedy bez przeszkód wypowiadać się na tak kluczowe tematy jak na przykład: wiek emerytalny, ordynacja wyborcza czy 6-ciolatki w szkole. Referenda nie mogłyby dotyczyć obronności, polityki zagranicznej, podatków czy amnestii.

Rafał Górski uważa, że obecnie jest bardzo dobry moment, by zmienić ustawę o referendach. Tłumaczy, że zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego, do samorządów i wybory prezydenckie, a jesienią szykuje się _ batalia _ o stanowisko prezydenta Warszawy.

Rafał Górski przypomina, że jest też wniosek PiS-u o zmianę zapisów o referendum krajowym oraz propozycja prezydenta zmian w referendum lokalnym. Dlatego zdaniem prezesa Instytutu Spraw Obywatelskich jest dobry klimat by opracować jak najlepsze rozwiązania.

Czytaj więcej w Money.pl
Decyzja o referenum w Warszawie dopiero... - _ Spodziewamy się, że komisarz wyborczy wyda postanowienie o referendum ws.odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz nie wcześniej niż 20-21 sierpnia _.
"Niech prezydent przeprosi za te słowa!" Według Zbigniewa Ziobry zachowanie prezydenta Bronisława Komorowskiego "nie ma precedensu".
Burza po słowach prezydenta Bronisław Komorowski chce ograniczyć prawo do odwoływania prezydentów miast. Opozycja nie pozostawia na nim suchej nitki.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)